Regióny Bratislava Ružinov

Druhé ružinovské verejné zhromaždenie v tomto roku bolo plné emócií a chaosu

BRATISLAVA/RUŽINOV – V priestoroch Radošinského naivného divadla sa v štvrtok 21. júna konalo druhé verejné zhromaždenie obyvateľov Ružinova. V januári sa na návrh poslancov organizovalo prvé a Ružinovčania sa stretli k témam územných plánov zón, stavebným uzáverám a investičným zámerom v Ružinove a to v priestoroch miestneho úradu. Druhé verejné zhromaždenie sa venovalo takmer tomu istému, témou boli opäť územné plány zón a stavebné uzávery v Ružinove.

Na rozdiel od prvého zhromaždenia prišlo výrazne menej obyvateľov. Z niečo vyše 50 občanov tvorili takmer tretinu poslanci mestskej časti, kandidáti na starostu či poslancov a ich podporovatelia. Debata tak bola poznačená najmä vzájomným obviňovaním a snahou o predvolebnú prezentáciu, ako reálnym riešením problémov Ružinova.

Verejné zhromaždenie obyvateľov obce pritom predstavuje priamy spôsob uskutočňovania samosprávy a to priamo obyvateľmi obce. Napriek rôznym právnym výkladom o jeho dopade na rozhodovanie obce, ide o nástroj ktorý nemôže ignorovať ani starosta obce ani poslanci. V podobe, v akej ho mohli obyvatelia Ružinova sledovať v priestoroch Radošinského naivného divadla ale išlo skôr o diskusný klub starostu Pekára a kandidátov na jeho pozíciu či pozície poslancov.

Na priebehu a účasti sa podpísal aj fakt, že informácia o verejnom zhromaždení nebola dostatočne prezentovaná zo strany mestskej časti, čo bolo aj priamo na mieste občanmi skritizované. Priestor Radošinského naivného divadla bol navyše pôvodne objednaný a zaplatený len na jednu hodinu, čo sa stretlo s vlnou nevôle a až po tlaku zúčastnených, ktorí trvali na tom, že verejné zhromaždenie opustia až keď vypnú svetlá a mikrofóny, sa pokračovalo ďalej.

Zúčastnení politici, aktivisti a občania v chaotickej debate si často zobrali slovo kedy sa im zachcelo a vyjadrili najmä nespokojnosť s fungovaním ružinovského Stavebného úradu. Ten ako súčasť prenesenej štátnej správy má okrem iného na starosti aj rozhodnutia o stavebných uzáverách, ktoré by mohli za určitých podmienok zastaviť takmer nekontrolovateľnú výstavbu v Ružinove. Faktom totiž je, že za rok 2017 sa v Ružinove stavalo viac ako všetkých ostatných mestských častiach dohromady. Starosta Pekár, ktorý má na úrad dozerať, sa kritike bránil najmä poukázaním na nutnosť dodržiavať zákonné postupy a neochotou magistrátu či štátnych orgánov pružne spolupracovať na procesoch spustených ružinovským stavebným úradom.

FOTO: Ružinovčan.sk