Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Drzosť a odvaha internetových podvodníkov nepozná hraníc. Polícia varuje pred ich “novými metódami”

Polícia stále upozorňuje na podvodníkov a ich nové metódy a spôsoby. ZDROJ: fb Polícia SR

BRATISLAVA – Polícia stále upozorňuje na podvodníkov, ktorý zneužívajú nielen meno policajného prezidenta, ale aj Europol a Interpol, aby od ľudí nelegálnym spôsobom získali peniaze.

 

Ako informuje polícia na svoje stránke podvodníci, ktorí plávajú po vodách internetu a snažia sa zarobiť nejaké to euro od dôverčivých obetí, radi vystupujú pod hlavičkou oficiálnych inštitúcií. Ich podvodom to podáva punc “dôvery”. “Neštítia sa ničoho, najskôr zneužili logá slovenských bánk, doručovateľov poštových zásielok ako napr. Slovenská pošta, Packeta či Fedex, a teraz zneužili logo polície a Interpolu. Podvodníci pravdepodobne rátajú s tým, že ak zareagujete na ich email a odpíšete im, že sa “výsluchu” zúčastnite, budú od vás žiadať peniaze, alebo údaje z platobnej karty výmenou za to, že nebudete stíhaný za údajne “pornografické trestné činy”,” konštatuje polícia. Ak chce vyšetrovateľ alebo poverený príslušník predvolať osobu, predvolanie posiela poštou, kde je uvedená adresa policajného útvaru.

Predvolanie sa neposiela emailom, ale poštou. Vyšetrovateľ Policajného zboru si svedkov predvoláva aj telefonicky. “Na naozajstnom predvolaní je pečiatka útvaru Policajného zboru, ktorý vo veci vedie vyšetrovanie a podpis orgánu činného v trestnom konaní, teda podpis vyšetrovateľa, alebo povereného príslušníka. Nie podpis policajného prezidenta alebo iného policajného funkcionára. Na naozajstnom predvolaní sa neuvádza meno policajného prezidenta ani generálneho prokurátora. Ak vám takéto predvolanie prišlo – ide o pokus o podvod,” zdôrazňuje polícia.

 

Polícia stále upozorňuje na podvodníkov a ich nové metódy a spôsoby. ZDROJ: fb Polícia SR

Čo robiť, keď dostanete podvodné a falošné predvolanie:

  • Ak vám príde takýto email, odporúčame odosielateľa zablokovať, aby vám takého hlúposti neposielal a nezahlcoval schránku.
  • Nikdy neposielajte peniaze, ak vás podvodníci následne požiadajú o platbu v súvislosti s takýmto predvolaním. Ak sa tak stalo a vy ste zaplatili, odporúčame ísť na políciu, pretože ste sa stali obeťou trestného činu.
  • Ak ste nebodaj podvodníkom poslali aj údaje z karty, odporúčame kontaktovať vašu banku a zablokovať kartu. Potom utekajte na políciu podať oznámenie.

Polícia zároveň informuje, že vyšetruje prípad 62-ročnej ženy, ktorá uplynulý víkend uverila podvodnej SMS a prišla takmer o 3000 eur. Žena vo veci podala trestné oznámenie. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave o tom informovalo na sociálnej sieti. “Poškodenej mala prísť SMS správa od jedného z mobilných operátorov, podľa ktorého si vyžiadala vrátenie peňazí na konkrétnom internetovom odkaze. Nasledujúci deň zistila, že z jej karty bolo vykonaných 11 transakcií, prostredníctvom ktorých prišla takmer o 3000 eur,” dodáva polícia. Polícia v tejto súvislosti opätovne vyzýva ľudí, aby neposkytovali svoje autentifikačné a verifikačné údaje k bankovým službám či produktom.