Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Držte si klobúky! Zdražovanie láme REKORDY: Vieme, čo však zlacňuje

BRATISLAVA – Rast cien pokračuje, inflácia dosiahla v novembri hodnotu 15,4 %. Infláciu ťahalo nahor najmä neustávajúce zdražovanie potravín, ktoré sú medziročne drahšie už o 29 %. Od júla tohto roka pokračuje zlacňovanie pohonných hmôt, informuje Štatistický úrad.

 

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v novembri 2022 boli medzimesačne vyššie o 1 % a priemerná úroveň zdražovania z mesiaca na mesiac v tomto roku je 1,3 %. Medzimesačne rástli ceny v 10 z 12 odborov (výdavkových skupín domácností). „Najväčší vplyv na infláciu mali naďalej rastúce ceny potravín, v novembri medzimesačne zdraželi o 2 %. Najvýraznejší vplyv na výdavky domácností mal rast cien chleba a obilnín o 1,6 %, ďalej dynamickejšie  zvýšenie cien mlieka, syrov, vajec o 3,9 %. Ďalej vzrástli aj ceny mäsa o 1,5 % a zeleniny o 1,8 %. Zlacnelo len ovocie o 1,3 % v porovnaní s októbrom,“ uvádza Štatistický úrad. V odbore bývanie a energie ceny vzrástli o 0,5 %, čo je najnižšia medzimesačná hodnota tento rok. Výraznejšie vzrástli ceny alkoholických nápojov a tabaku ako aj ceny stravovacích služieb zhodne o 1,3 %. Pozitívny vplyv mal pokles cien pohonných hmôt o 1,3 %.

 

Rast cien pokračuje, inflácia dosiahla v novembri hodnotu 15,4 %. Infláciu ťahalo nahor najmä neustávajúce zdražovanie. Zdroj: Štatistický úrad

„Medziročne ceny tovarov a služieb vzrástli na hodnotu 15,4 %, čo je stále najvyššia úroveň za posledných viac ako 22 rokov. Vyššie ceny boli vo všetkých 12 sledovaných výdavkových skupinách (odboroch) domácností, polovica z nich dosiahla medziročný rast nad 11 percent. Rekordné hodnoty inflácie za posledné dve dekády sme zaznamenali doteraz až v troch štvrtinách všetkých odborov,“ zdôrazňuje Štatistický úrad. Zároveň dodáva, že ceny potravín nepretržite rastú od júna minulého roka a aktuálne boli medziročne drahšie o takmer 29 %. Zvýšenie cien o viac ako štvrtinu sa prejavilo až v 6 z 9 skupín potravín. Najväčší vplyv na výdavky domácností mal medziročný rast cien chleba a obilnín o takmer 28 %,mäsa o 30 % a súčasne mlieka, syrov a vajec o tretinu.

V odbore bývanie a energie majú dlhodobý vplyv na infláciu zmeny cien elektriny a plynu zo začiatku roka, ktoré sa prejavujú nasledujúcich 12 mesiacov. „Medziročný rast sa postupne stabilizoval nad úrovňou 16 %. Počas celého roka v tomto odbore však nepretržite rastú ceny pevných palív (aktuálne o 45 % vyššie ako pred rokom) a ceny tepelnej energie (vyššie o 19,3 %),“ doplnil Štatistickú úrad. Infláciu v novembri potiahli tiež vyššie ceny za alkoholické nápoje (pivo, víno aj destiláty). V súhrne za jedenásť mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 12,5 %