Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Galanta

Postavia u nás EURÓPSKY unikát: Budeme ako v Dubaji! Vrazia do toho riadny balík PEŇAZÍ

Športový park Galanta, ktorý počíta s výstavbou krytej lyžiarskej haly. Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Zimná sezóna sa začala, zimné strediská sa plnia turistami, lyžiarmi, snoubordistami. Ale kým na horách sú prijateľné snehové podmienky v nížinách je iba dážď, hmla a teploty nad nulou. Viete si preto predstaviť lyžovačka v Galante?

 

Rovina široko-ďaleko, kopce ani omylom. Aj napriek tomu je na scéne veľký projekt Športový park Galanta, ktorý počíta s výstavbou krytej lyžiarskej haly, čo by bol európsky unikát. Jeho súčasťou by mal byť krytý lyžiarsky svah, biatlonová hala, lyžiarsky tunel a ďalšie športoviská. Športový komplex chce vybudovať spoločnosť Sport Park International. Projekt má mať tri etapy a mimoriadne ambiciózna je výstavba krytej lyžiarskej haly na celoročné rekreačné lyžovanie, lyžiarsky výcvik a to najmä pre nižšie vekové kategórie. Svah by mal mať prevýšenie 48 metrov s dĺžkou 750 metrov. Pričom na svahu sa plánuje aj štvorsedačková lanovka a na vrchu haly vyhliadková reštaurácia s panoramatickým výhľadom. Bude to veľká konkurencia aj pre lyžiarsky areál v Dubaji, kde sú k dispozícii tri zjazdovky, pričom najdlhšia má 400 metrov a s prevýšením 60 metrov.

Ponuku zimných športov v Galante má doplniť aj biatlonová hala so strelnicou. V pláne je takisto vytvorenie lyžiarskeho tunela s dĺžkou 1,25 kilometra. Mesto Galanta víta projekt výstavby rozsiahleho športového areálu, kde by sa v prvej etape postavili futbalové ihriská a to už začiatkom roka 2023. Celkové náklady sú vo výške 250 miliónov eur. Rokovania so spoločnosťou obnovilo mesto po štyroch rokoch. Predchádzajúce vedenie radnice uzavrelo podľa slov Koleka so Sport Park International memorandum, no následne prerušilo komunikáciu. “My tento zámer vnímame ako výraznú investíciu pre mesto. Športový areál vyrastie na súkromnom pozemku, pre Galantu bude mať prínos z hľadiska nebývalého rozmachu športových príležitostí pre obyvateľov, ale aj cestovného ruchu a služieb preň, ak sa na ňom budú konať podujatia rôzneho druhu,” uviedol Kolek.

 

Športový park Galanta, ktorý počíta s výstavbou krytej lyžiarskej haly. Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

Zámer je v súlade s územným plánom mesta a podľa primátora nebude mať nárok na finančný vklad zo strany samosprávy. Spoločnosť si lokalitu v tesnej nadväznosti na diaľnicu vybrala pre výhodnú polohu v blízkosti Rakúska a Maďarska. V prvej etape chcú postaviť asi deväť ihrísk so zázemím pre futbalovú akadémiu. “Majú záujem poskytnúť už o dva roky areál pre Majstrovstvá Európy vo futbale do 20 rokov,” povedal primátor. Druhá etapa výstavby by sa sústredila na vytvorenie podmienok pre vodné športy, vrátane 50-metrového olympijského bazéna. “Až v tretej etape, okolo roku 2027, by mal vyrásť krytý lyžiarsky svah a biatlonové dráhy,” dodal primátor s tým, že na stretnutí mesto prisľúbilo podporu. “Nebudeme klásť žiadne prekážky,” dodal Kolek. Samospráva vníma vážny úmysel realizátora, nasledujúce stretnutie sa uskutoční začiatkom roka. Spoločnosť má na ňom predstaviť modifikovaný finálny projekt. “Padlo rozhodnutie vypustiť golfové ihriská a pravdepodobne aj niečo ďalšie,” doplnil Kolek.