Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

DUŠIČKY SA BLÍŽIA: Vieme, všetko podstatné! Ako sú cintoríny pripravené na nápor ľudí?

Slovenské cintoríny budú plné ľudí. Blížia Sviatky všetkých svätých a Pamiatka zosnulých. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Už o pár dní to opäť začne. Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých rozpohybujú celé Slovensko.  V utorok a v stredu 1. a 2. novembra budú slovenské cintoríny plné a s tým súvisí aj množstvo organizačných povinností pre mestá, obce, pohrebné služby a správcov cintorínov.

 

Mimoriadna situácia býva najmä vo veľkých mestách, a to predovšetkým v Bratislave, kde sa počas Sviatku všetkých svätých a  Pamiatky zosnulých cintoríny preplňujú. Šestnásť ich má v správe pohrebníctvo MARIANUM, ktoré nás informovalo aj o otváracích hodinách na cintorínoch počas blížiacich sa sviatkov. V novembri sú štandardne otvorené cintoríny od 7:00 do 17:00 hod. V termíne od 1.11. do 8.11. budú otváracie hodiny cintorínov predĺžené od 7:00 do 20:00 hod. Bližšie informácie k otváracím hodinám cintorínov nájdete tu: KONTAKT (marianum.sk),“ povedala Katarína Šemberová, vedúca oddelenia komunikácie a obchodu pohrebníctva MARIANUM.

Na cestách, chodníkoch a priľahlých plochách v okolí bratislavských cintorínov bude ako každý rok povolený predaj kvetov, vencov alebo sviečok. MARIANUM bude navyše v spolupráci s políciou a Hlavným mestom zabezpečovať aj organizáciu dopravy v okolí cintorínov.

 

Slovenské cintoríny budú plné ľudí. Blížia Sviatky všetkých svätých a Pamiatka zosnulých. ZDROJ: Peter Korček

Dušičky sú každoročne ideálnym miestom pre zlodejov a krádeže, preto na bratislavských cintorínoch posilnia bezpečnostnú služba a kontroly, aby k nim nedochádzalo. „MARIANUM počas obdobia „Dušičiek“ posilní Protipožiarne hliadky. Tieto budú monitorovať stav bezpečnosti na cintorínoch, budú dohliadať najmä na prevenciu vzniku požiarov zo zapálených sviečok,“ zdôraznila Šemberová.

Pre starších ľudí a pre zdravotne ťažko postihnutých zabezpečilo MARIANUM aj špeciálnu prepravu po cintorínoch.  „Návštevníci cintorínov (s uprednostnením ZŤP, dôchodcov či iných ľudí so zdravotným obmedzením) budú mať v dňoch 22.10. – 23.10. a 28.10. – 1.11. v čase od 8:00 do 16:00 hod. k dispozícii bezplatný odvoz elektromobilom až k hrobovému miestu (ak to terén umožní), respektíve čo najbližšie k hrobovému miestu. Odvoz elektromobilom bude na cintorínoch Vrakuňa, Slávičie údolie a v bratislavskom Krematóriu – urnovom háji,“ skonštatovala Katarína Šemberová, vedúca oddelenia komunikácie a obchodu pohrebníctva MARIANUM.