Elitní vyšetrovatelia NAKA obvinili poslanca za Sme rodina Martina Borguľu

BRATISLAVA – V akcii, ktorú elitní vyšetrovatelia nazvali Inferno – 8. kruh obvinili podľa informácii zregionu.sk, okrem exsiskára, podnikateľa a známeho svedka aj poslanca Národnej rady za Sme rodina a kandidáta na starostu Starého Mesta, Martina Borguľu.

 

V stredu, 20. apríla elitní policajti Národnej kriminálnej agentúry tímu Fénix urobili rozsiahlu akciu s názvom Inferno – 8. kruh. „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil v rámci minulotýždňovej akcie Inferno – 8. kruh päť fyzických a jednu právnickú osobu. Akcia súvisela s dokumentovaním korupčnej trestnej činnosti,“ informoval 5 dní po zásahu hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Ide o prípad v ktorom bol zadržaný a obvinený príslušník tajnej služby Martin Ciriak a ďalší podnikateľ.ň

ŠKANDÁL TAJNEJ SLUŽBY! Príslušník SIS skončil po zásahu NAKA v putách: Dôvodom je výpalné za ochranu podnikateľa

Reportérom zregionu.sk sa však teraz podarilo zistiť, že medzi obvinenými figuruje aj meno poslanca Národnej rady za Sme Rodina, Martina Borguľu.

Zregionu.sk zistili, že elitní vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry bývalého poslanca bratislavského Starého Mesta vinia z toho, že zaplatil úplatok vo výške 50 tisíc eur za to, aby na NAKA zamietli pod koberec jeho trestné stíhanie.

Zdroj z prostredia vyšetrovania nám prezradil, že skutok, z ktorého Borguľu vinia sa mal odohrať v prvej polovici roku 2018. Podľa neho bývalý šéf finančnej jednotky na NAKA Bernard Slobodník a bývalý vyšetrovateľ Marián Kučerka zobrali od poslanca Martina Borguľu a podnikateľa Petra M. zo spoločnosti Slovanet a.s. úplatok vo výške 180 tisíc eur. Pričom Borguľa funkcionárom NAKA podľa nášho zdroja zaplatil z tejto sumy 50 tisíc eur, ktoré mal odovzdať sprostredkovane prostredníctvom podnikateľov Rajmunda Rovňánka a Petra Petrova.

Na Martina Borguľu malo byť totiž podané trestné oznámenie za podozrenie, že ako mestský poslanec ovplyvňuje zákazky BVS. Staromestský poslanec Borguľa sa vraj bál medializácie spomínanej veci s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou. Následne ho mal vyšetrovateľ NAKA Marián Kučerka dokonca začať vydierať, aby úplatok zaplatil. Borguľa preto podľa nášho zdroja úplatok v stanovenej výške uhradil.

ĎALŠÍ ZÁSAH NAKA: V putách skončil príslušník Slovenskej informačnej služby

Najprv v celom prípade Borguľa figuroval ako poškodený, teraz mu však vyšetrovatelia vzniesli obvinenie za prečin podplácania.

V rámci akcie Inferno – 8. kruh bolo podľa našich zistení zo strany vyšetrovateľa vznesené obvinenie zo zločinu podplácania, a to konkrétne Martinovi Borguľovi aj podnikateľovi Petrovi M. Policajti tiež obvinili aj právnickú osobu, spoločnosť Slovanet a.s.

K obvineniu sme oslovili advokáta podnikateľa Rajmunda Rovňánka, ktorý je v prípade tiež obvinený. „Áno, my sme z obzvlášť závažného zločinu a ten pán poslanec, na ktorého sa pýtate to je len prečin,“ povedal pre zregionu.sk advokát Richard Biročák. „My sme podali voči tomuto uzneseniu sťažnosť, pretože podľa nás sa jedná o vydieranie, tak ako to bolo prvotne kvalifikované,“ uviedol ďalej. Najskôr podľa jeho slov Rovňánek vystupoval v prípade prvotne ako svedok, po novom by mu však hrozila sadzba 10 až 15 rokov.

Poslanec Národnej rady SR Martin Borguľa bol zaskočený, redaktorom zregionu.sk tvrdil, že žiadne obvinenie mu vraj doručené zatiaľ nebolo. „Nič také mi doručené nebolo, ja som vypovedal len ako poškodený,“ reaguje poslanec s tým, že o žiadnom obvinení nevie. „To bol medializovaný prípad, keď som bol vydieraný, keď za mnou došli a cez Kučerku mi odkázali, že buď mi rozbijú byt alebo zaplatím 50 tisíc. V takom prípade som poškodený o tom viem, ale o žiadnom obvinení neviem, odvoláva sa taktiež na prvotnú kvalifikáciu skutku Borguľa.

Informácie o jeho obvinení pre zregionu.sk potvrdili aj vyšetrovatelia NAKA. „Dňa 19.04.2022 vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie viacerým osobám, okrem iného aj poslancovi Národnej rady Slovenskej republiky. Bližšie informácie poskytneme, keď to situácia umožní a to až po doručení uznesenia oprávneným osobám.“ 
 

Viac o téme: Bernard Slobodník, Inferno - 8. kruh, kauza, Marián Kučerka, Martin Borguľa, NaKA, NRSR, úplatok

Súvisiace články