Regióny Bratislava Top

EXKLUZÍVNE s JAROM HALÁKOM: Podmienky z Vancouveru sú najlepšie, sťahovanie z Bostonu bude katastrófa

Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák zmenil v NHL klub. Z Bostonu sa po troch rokoch sťahuje do Vancouveru, kde podpísal novú jednoročnú zmluvu za 1,5 milióna dolárov. Na západe Kanady tak začne už svoju šestnástu sezónu v zámorí.

 

Generálny manažér Vancouveru Canucks Jim Benning sa potešil z príchodu slovenského brankára Jaroslava Haláka. V tíme vytvorí tandem s Thatcherom Demkom, keďže Vancouver potreboval po odchode Bradena Holtbyho do bránkoviska skúsenosti. “Šéf brankárov nášho tímu Ian Clark chcel, aby sme angažovali Jaroslava Haláka. Je to skúsený brankár, ktorý už dlho pôsobí v NHL a má za sebou niekoľko výnimočných úspechov. K Demkovi sme potrebovali skúseného brankára. Halák bol k dispozícii, chcel prísť do Vancouveru a sme nadšení, že sa stal členom nášho tímu,” povedal pre web Canucks generálny manažér kanadského klubu Jim Benning. Halák doposiaľ odchytal v NHL 539 zápasov a je to jeho šiesty klub v kanadsko-americkej súťaži. Po Montreale Canadiens, St. Louis Blues, Washingtone Capitals, New Yorku Islanders a Bostone Bruins. 36 ročný Bratislavčan získal dvakrát William M. Jennings Trophy pre brankára chytajúceho v tíme s najnižším počtom inkasovaných gólov. Zoznam.sk urobil s Jaroslavom Halákom po podpise novej zmluvy exkluzívny rozhovor.

Kanada strieda USA, Vancouver ste vymenili za Boston, takže dobrá adresa za dobrú adresu. Splnilo sa vám želanie zostať v NHL, takže spokojnosť?

– Jasne, určite, maximálna spokojnosť, že zostávam v NHL minimálne ešte na jeden rok. Uvidíme čo bude potom. Ale teraz sa sústredím na Vancouver, je to nová destinácia, nová výzva, klub, spoluhráči, mesto, fanúšikovia. Určite sa teším a verím, že to pôjde rovnako dobre ako v mojich predchádzajúcich kluboch. Aj keď nemal Vancouver vydarenú uplynulú sezónu, no to už je minulosť, teraz urobili v klube viaceré zmeny. Vrátili sa legendárni švédski bratia Sedinovci a ja verím, že zmeny budú prospešné.

Od 1.júla ste boli voľným hráčom a prioritou bola NHL. Ročný kontrakt vám vyhovuje?

– Ja som hovoril, že v mojom veku by bolo ideálne podpísať zmluvu na dva roky, ale keďže ja už mám 36 a tie bonusy, ktoré som dostal vo Vancouveri sú možné iba v prípade, ak sa podpíše ročná zmluva, tak som spokojný. Mne to nevadí a uvidíme čo bude po sezóne, teraz nad tým vôbec neuvažujem, pripravujem sa na aktuálny ročník v NHL, aby som bol vo forme od začiatku, aby som pomohol spoluhráčom aj klubu.

 

Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák. Zdroj: TASR / AP

Bola v hre aj iná ponuka?

– Bola v hre aj iná ponuka, ale táto bola najserióznejšia. Mali o mňa záujem aj v Tampe, prebehli nejaké rokovania, ale podmienky, ktoré som dostal vo Vancouveri boli lepšie. Čo sa týka klubovej aktivity, aj po finančnej stránke. Myslím si, že je tam absolútna spokojnosť z oboch strán a to je dôležité.

Podmienky kontraktu sú zaujímavé. Za podpis zmluvy 750 tisíc dolárov, plat ďalších 750 tisíc, k tomu bonus 1,2 milióna dolárov za odchytaných 10 zápasov a prémia 250 tisíc za priemernú úspešnosť zákrokov 0,905. Spokojnosť s výškou zmluvy?

– Je tam tá pevná časť, je tam bonusová časť, ktorá je dosiahnuteľná už po desiatich zápasoch, takže to je v pohode. Čo sa týka percentuálnej úspešnosti, tak zatiaľ som mal v NHL iba raz horšiu bilanciu, to bolo ešte cez výluku v St.Louis, keď som bol navyše zranený. Keď budeme hrať dobre celé mužstvo, tak si myslím, že to nebude problém.

EXKLUZÍVNE Prestup Jaroslava Haláka v NHL: Z Bostonu odchádza do Vancouveru Canucks!

Doposiaľ ste sa nemuseli sťahovať na dlhšie vzdialenosti, teraz to bude niekoľko tisíc kilometrov z východu USA na západ Kanady. Po troch rokoch odchádzate z Bostonu, kde ste už mali zázemie, takže čo s tým?

– Tieto veci sú naozaj zložité, aj keď veľa ľudí nad tým nerozmýšľa. Mali sme kúpený dom v Bostone, teraz sa musí predať. Musíme si presťahovať kompletne všetky veci, čo zaberie niekoľko dní vybavovačiek. Musíme si nájsť bývanie vo Vancouveri, tak aby bolo ideálne pre rodinu, ale nebolo zároveň ďaleko od haly. Veľa času nemáme, možno tak mesiac. Navyše sa sťahujeme z Ameriky do Kanady, takže nás čaká poriadne veľa roboty. Ale na druhej strane už poznám prostredie, začínal som v NHL v Kanade, v Montreale, takže viem do čoho idem. Vancouver je hokejové mesto.

Rodina ostane na Slovensku? Predsa len máte dve školopovinné deti.

– Zatiaľ sme sa s manželkou ešte k tomu detailne nedostali. Je to veľké rozhodnutie aj čo sa týka manželky a detí. Byť celý rok bez nich nechcem, na druhej strane vo Vancouveri budeme začínať od nuly, nemáme tam zatiaľ známych ani kamarátov, nikoho tam nepoznáme, deti musia chodiť do školy a my máme 10-12 dňové výjazdy za zápasmi počas sezóny. Ale určite urobíme také rozhodnutie, ktoré bude správne pre celú rodinu.

 

Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák. Zdroj: TASR / AP

Čo hovoríte na celkovú situáciu okolo brankárov v NHL? Takmer každý klub niekoho kupuje, predáva, mení. Záujem o brankárov je naozaj enormný.

– Sám som bol prekvapený s niektorými podpismi, ale každé mužstvo chce mať dobrých brankárov, vyrovnaných. K tímovej jednotke chcú rovnako dobrého druhého brankára. Tak, aby dokázal odchytať 35-40 zápasov. Už to nie je ako v minulosti, že jeden brankár odchytal za sezónu 60-65 zápasov, možno ešte v Tampe Andrej Vasilevskij. Ostatné mužstvá sa uberajú druhým trendom. Ja som ale rád, že je v NHL stále o mňa záujem, aj keď už mám 36 rokov. Veď do prípravných kempov pôjdu 18-19 ročný brankári, ktorí sú ochotní hrať NHL aj za nováčikovskú zmluvu, čo je okolo 900 tisíc dolárov. Konkurencia je v NHL obrovská a najmä v bráne si majú kluby z čoho vyberať. Preto má teší, že ma stále chcú a môžem chytať v NHL.

Vašim veľkým  snom je odchytať 300 víťazných zápasov v NHL. To je asi cieľ, ktorému chcete podriadiť všetko?

Verím, že tento rok sa dostanem cez túto hranicu, chýba mi tam ešte 19 víťazných zápasov. Veril som, že sa k tomu priblížim v minulej sezóne, ale tým, že som v apríli dostal koronu veľa ďalších šancí chytať som už nedostal. Verím, že to prekonám teraz Vancouveri. Inak musím za každú cenu pokračovať v NHL aj v ďalšej sezóne (smiech).

Veľa sa hovorí aj o Zdenovi Chárovi, ktorý by mal aj nemal pokračovať v NHL. Ste v kontakte, takže aké mate informácie priamo od slovenskej hokejovej legendy?

– So Zdenom som bol v kontakte cez sms správy, niekedy v polovici júla, ešte predtým ako som odchádzal z Bostonu na Slovensko. Zatiaľ sa nerozhodol, či áno alebo nie. Nikam sa neponáhľa, nič nerobí na silu. U neho to bude najmä rodinné rozhodnutie, veď majú tri deti a najmä dvojičky im dávajú poriadne zabrať, čo som počul aj videl. Najmä manželka už potrebuje pomôcť. Uvidíme ako sa Zdeno rozhodne, ja mu osobne držím palce aby sa ešte vrátil na ľad NHL.

V NHL bude počas olympiády trojtýždňová prestávka a vyzerá to tak, že do Pekingu pôjdu aj hráči NHL. Je to pre Vás zaujímavé?

Musím povedať, že táto téma nie je pre mňa momentálne aktuálna. Mám nový klub, neviem či tam budem s rodinou, navyše si myslím, že v reprezentácii by už mali dostať šancu mladší brankári. Nacestujem sa počas sezóny viac ako dosť, takže teraz hovoriť o olympiáde je pre mňa zložité.