Regióny Bratislava Top

EXTRÉMNE HORÚČAVY udrú na Slovensko! Čakajú nás tropické dva týždne

BRATISLAVA – Na Slovensko prichádzajú extrémne teploty a bude poriadne horúco. V niektorých južných a juhozápadných oblastiach bude aj nad 35 stupňov, výnimočné môžu byť štyridsiatky a to by sa nemalo zmeniť v najbližších desiatich dňoch. Musíme sa tak pripraviť na pekelný druhý a tretí augustový týždeň. 

 

Extrémne horúčavy v Európe pokračujú, pričom najhorúcejší vzduch je momentálne na juhu Európy. “Príčinou je veľmi teplá tlaková výš, ktorá má stred medzi Talianskom a Tuniskom. Po jej zadnej strane silnie prúdenie veľmi teplého vzduchu do vyšších zemepisných šírok. To pocítia predovšetkým na Sardínii, v južnom Taliansku (najmä Sicílii), v ďalších dňoch aj v Španielsku. V týchto lokalitách teplota presiahne 40 °C, ojedinele až 45 °C. Ešte teplejšie bude v Tunisku a Alžírsku, kde sa už dnes teplota blížila k 50 °C, pričom mimoriadne sa teplota môže dostať ešte aj vyššie,” informuje Slovenský hydrometeorologický ústav na svoje stránke. Mimoriadne teplo bude aj na Slovensku, veď napríklad v Bratislave a okolí by mali byť od soboty 14.augusta do piatka 20.augusta extrémne horúčavy s teplotami od 35 do 38 stupňov, pričom pocitovo to môžu byť až 45 stupňov.

To už sú hodnoty, ktoré atakujú na Slovensku rekordné augustové čísla. Navyše v danom období by mali byť iba minimálne zrážky, čo podmienky na Slovensku ešte výrazne zhoršia a skomplikujú. “Do našej oblasti sa nasúva výbežok vyššieho tlaku, ktorý bude počasie na našom území ovplyvňovať niekoľko nasledujúcich dní. Výbežok tlakovej výše sa nad naše územie nasúva od západu a stred tejto tlakovej výše sa postupne presunie priamo cez naše územie. Tlaková výš tak bude mať dominantný vplyv na počasie u nás počas nasledujúcich niekoľko dní. Čaká nás tak prevažne jasné až polooblačné počasie s ojedinelými prehánkami, či búrkami. Len v stredu môže byť na východe zrážok a búrok o čosi viac. Teploty pomaly začnú stúpať nad hranicu +30 °C. Stále však počasie bude pomerne stabilné,” uvádza na svoje stránke imeteo.sk.

ZDROJ: fb SHMÚ

Aj podľa reakcii na internete je zrejmé, že počasie na Slovensku je abnormálne. “Tento rok je u nás v okrese Žilina anomálny tým, že tu už prakticky 2 mesiace neklesla teplota pod 10°C. Od kedy robím merania, od roku 2006 je to po prvý raz, “napísal na sociálnej sieti Karol zo Žiliny. Návrat horúcich letných dní a nocí určite poteší dovolenkárov a všetkých, ktorí majú prázdniny. Napokon leto má byť slnečné s teplotami nad 30 stupňov. To, že sa stredoeurópsky región približuje prímorským oblastiam je realita a to môžeme byť radi, že Slovensko má dostatočné zásoby spodnej vody a zrážok bolo takisto v posledných dňoch dostatočné množstvo.

 

 

“Aktuálne je už takmer celé územie Slovenska bez rizika sucha. Začínajúce sucho je len lokálne na juhozápade a severovýchode Slovenska. V hlbšej vrstve je mierne sucho ojedinele na krajnom východe. Relatívne nasýtenie je na Podunajskej nížine najnižšie 0-10 %, na Záhorí lokálne 10-20 %. Deficit pôdnej vlahy je najvyšší -60 mm na krajnom východe. Nadbytok vlahy je +80 mm v okolí Lučenca, Trenčína a Bardejova,” dodáva Slovenský hydrometeorologický ústav.