Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

EXTRÉMNE PROBLÉMY slovenského zdravotníctva narastajú: Už o dva týždne chcú podať výpovede tisícky lekárov

BRATISLAVA – Ochotu podať výpoveď doteraz deklarovalo okolo 3000 lekárov z nemocníc. Po utorkovom stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom o tom informoval šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský s tým, že lekári nedostali jasnú odpoveď na ich požiadavky. Očakáva, že podpisov pod vyhlásenia o pripravenosti podať výpovede bude pribúdať.
Podľa Visolajského Slovensko zažíva zatváranie nemocničných oddelení a ambulancií pre nedostatok zdravotníkov. Napriek tomu riešenia odlivu zdravotníkov zo strany ministerstva zdravotníctva ani vlády neprichádzajú. “Ako lekári so zodpovednosťou za svojich pacientov sa na to nemôžeme nečinne prizerať. Ku dnešnému dňu 14.6.2022) máme takmer 3000 podpisov lekárov, kde deklarujú, že ak vláda nezačne riešiť slovenské zdravotníctvo dajú výpoveď. V roku 2011 už samotná výpoveď necelých 2000 lekárov znamenala vyhlásenie núdzového stavu. Ako Lekárske odborové združenie sme vyhlásili na jar tohto roka štrajkovú pohotovosť v reakcii na situáciu v zdravotníctve a vyzývame vládu na okamžité riešenia ôsmich požiadaviek, ktoré uvádzame v deklaráciách o pripravenosti k výpovediam,” povedal Visolajský.
Podľa jeho slov zaznievajú v posledných dňoch v médiách správy ako sa pre nedostatok zdravotníkov maľujú alebo rovno zatvárajú nemocničné oddelenia. “Ak je obmedzený chod oddelenia v odľahlom kúte Slovenska je to varovný signál, ale ako máme nazvať takzvané „dočasné“ zatvorenie oddelenia na liečbu rakoviny v Národnom onkologickom ústave, v centre Slovenska?” pýta sa šéf odborového združenia. Situácia je natoľko vážna, že lekári, ktorí tu ešte zostali sa rozhodli konať.
Ochotu podať výpoveď deklarovalo okolo 3000 lekárov. Zdroj: Peter Korček
“Dnes máme v našich požiadavkách podporu veľkej väčšiny lekárov univerzitných, fakultných a niektorých menších nemocníc. Veríme, že v krátkom čase získame aj širokú podporu menších nemocníc. Okolo 3 000 deklarácií k výpovediam lekárov nie je zďaleka konečný stav. I napriek tomu, že v roku 2011 sme mali podobný počet vyzbieraných deklarácií, na Slovensku pracovalo v tom čase viac lekárov i sestier. V roku 2011 už samotná výpoveď necelých 2000 lekárov znamenala vyhlásenie núdzového stavu. Sme svedkami dokonca toho, že nás v nemocniciach oslovujú zdravotné sestry, ktoré sa chcú k lekárom pridať, “zdôraznil Visolajský a dodal, že nerozumie prečo okolité štáty – Česko, Maďarsko aj Poľsko stabilizovalo svojich zdravotníkov a tieto krajiny riešia problémy svojich zdravotníctiev a naopak slovenské vlády slovenské zdravotníctvo neriešia a s lekármi len bojujú.
“My, lekári sme sa rozhodli zostať na Slovensku, lebo chceme slovenských pacientov liečiť a nie neustále bojovať s politikmi. Napriek našej snahe a absolvovaní už nespočetného množstva stretnutí s ministerstvom a niekoľkých stretnutí s predstaviteľmi vlády, počúvame neustále len sľuby a riešenia neprichádzajú. Naše zdravotníctvo však už nie je v stave, že by sme mali čas na sľuby, potrebuje zásadné riešenia. Ale tie zo strany vlády neprichádzajú. Enormný počet vyhlásení o pripravenosti podať výpovede lekárov znamená, že ak vláda nezačne riešiť slovenské zdravotníctvo, na jeseň tohto roku vysoko pravdepodobne k hromadným výpovediam lekárov. Naďalej zdôrazňujeme, že časový limit nedávame vláde my, ale preťažený neriešený systém, ktorý pre pacientov prestáva fungovať,” vyjadril sa Visolajský.
Dojímavá výzva zdravotníkov.
Ochotu podať výpoveď deklarovalo okolo 3000 lekárov. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Podľa šéfa Lékarského odborového združenia je nevyhnutné, aby ako prioritu vlády, ministerstvo zdravotníctva riešilo:
  • Systémové riešenie miezd nemocničných sestier a nemocničných lekárov, reflektujúci situáciu v krajinách V4 – Systém financovania nemocníc, aby neboli nútené liečiť pod náklady.
  • Podpora lekárskych fakúlt aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov a reforma následného vzdelávania lekárov
  • Pomerné zvýšenie personálneho a priestorového zabezpečenie v nemocniciach na tých oddeleniach, ktoré majú prebrať zdravotnú starostlivosť o pacientov zo zrušených oddelení či nemocníc takzvanou „Optimalizáciou siete nemocníc“.