Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

FAKTY A REALITA slovenského zdravotníctva. CHAOS, zavádzanie a SĽUBY

Podľa vlády je v nemocniciach nedostatok lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou. ZDROJ: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Situácia na Slovensku je zlá. Ministerstvu zdravotníctva aj celej vláde sa dostala pandémia covidu-19 spod kontroly. Hospitalizovaných už máme takmer 3200 pacientov, je tu ďalší núdzový stav a kolabujúca ekonomika.

Všetko sa opakuje ako na sínusoide, keďže podobná situácia tu už bola, ale my sme opäť tam, kde na začiatku. Opäť máme plné nemocnice, tisíce infikovaných, kolabujúci zdravotný personál a lekárov, (ne)dostatok lôžok a pľúcnej ventilácie, reštrikcie, núdzový stav, kolaps ekonomiky… všetko na čo si len spomeniete. Podobné sú aj argumenty vlády, premiéra, ministra zdravotníctva aj jednotlivých ministerstviev po prvej aj druhej vlne. Tu je chronológia toho čo sa hovorilo a ako to dnes vyzerá.

„Pľúcnych ventilácii pre pacientov s COVID-19 máme dostatočné množstvo vzhľadom na dostupné personálne kapacity našich ústavných zdravotníckych zariadení. Konali sme okamžite s prihliadnutím na fakt, aby chorí pacienti na COVID-19 mohli byť v prípade potreby ventilovaní najsofistikovanejšími ventilačnými režimami, vhodnými na preklenutie ťažkých vírusových zápalov pľúc. Nemocnice sa zároveň dovybavovali aj ďalším potrebným prístrojovým vybavením,“ povedal v tlačovej správe exminister zdravotníctva Marek Krajčí ešte 23.júla 2020.

 

Minister Lengvarský dal príkaz za obmedzenie bielej medicíny. ZDROJ: TASR / Milan Kapusta

Pričom ministerstvo vtedy skonštatovalo. “Na základe skúseností z okolitých krajín sme na začiatku pandémie definovali typy prístrojov vhodných na ventiláciu pacientov s pokročilým štádiom COVID-19. V tom čase bolo v nemocniciach 450 takýchto prístrojov, nákupmi sme tento stav zvýšili tak, aby sme mali k dispozícii 1 000 takýchto ventilátorov. Z nich je už 350 v nemocniciach. Ďalšie budú distribuované na základe definovaných požiadaviek nemocníc a reálnej potreby na základe aktuálnej epidemiologickej situácie. Spolu s ďalšími nižšími typmi ventilátorov a podporných oxygenačných prístrojov tak Slovenská republika bude mať v lôžkových zariadeniach takmer 2 000 lôžok vybavených prístrojmi na podporu dýchania,” informovalo ministerstvo zdravotníctva.

https://bratislava.zoznam.sk/kto-tu-klame-a-zavadza-tvrde-slova-lekara-visolajskeho-na-realitu-v-slovenskych-nemocniciach/

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v relácii Ide o pravdu 24.augusta 2021 skonštatoval. „Podľa analytikov Slovensko smeruje k tretej vlne pandémie. Počty chorých na COVID-19 by sa mali začať zvyšovať koncom septembra, ale už v novembri sa očakáva útlm,“ informoval denník Pravda. „Je to posledná vlna pandémie. Vianoce by mali byť už bez vírusu,“ povedal vtedy Lengvarsky. „Sme múdrejší a pripravenejší,“  dodal Lengvarský na situáciu v zdravotníctve, ktoré bolo v druhej vlne na hranici možností. Minister v auguste nepredpokladal, že dosiahneme čísla hospitalizovaných z druhej vlny. „Pripravujeme sa v konkrétnych regiónoch, kde je najviac nezaočkovaných ľudí a keď bude treba, budeme tam aj reprofilizovať lôžka,“ vyjadril sa pre denník Pravda.

 

Podľa vlády je v nemocniciach nedostatok lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou. ZDROJ: TASR / Milan Kapusta

Nuž a realita dnešných dní? Situácia v slovenských nemocniciach je veľmi vážna. V nemocniciach je takmer 3200 pacientov s tým, že je už iba malý počet lôžok pre pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. “Dostávame sa do zlomového bodu, keď situáciu musíme riešiť. Najkritickejšia situácia je v regiónoch s najnižším percentom zaočkovaných proti COVID-19,” povedal minister Lengvarský 16.novembra a odvtedy to opakuje každý deň. “Slovensko sa nachádza v situácii, v akej ešte nebolo. Je tu najhoršia epidemiologická situácia za celú pandémiu nového koronavírusu,” uviedol hlavný hygienik Ján Mikas a dodal. “Vraciame sa do podobného stavu, ako boli podmienky počas druhej vlny.” 

Oveľa vážnejším a zásadnejším problémom je, že zo Slovenska odišli desiatky sestier a lekárov, čo potvrdil potvrdil aj lekár na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny Jakub Hložník. „No tak prečo asi? Jedná sa o sofistikované prístroje s ktorými sa lekár učí robiť doslova roky. Tu nejde o to zapnúť, či vypnúť ten prístroj, či nastaviť hodnoty,“ prezradil Hložník a dodal. „No ďalšia story, čo sa šíri internetom. Ako to, že máme skoro tisícku prístrojov na umelú ventiláciu pľúc, obsadených je nejakých 250 a hlásime voľných len pár lôžok pre ventilovaných? No tak prečo asi? Jedná sa o sofistikované prístroje s ktorými sa lekár učí robiť doslova roky. Tu nejde o to zapnúť, či vypnúť ten prístroj, či nastaviť hodnoty,“ povedal Hložník

https://bratislava.zoznam.sk/politici-nas-hodili-cez-palubu-a-ludia-sa-nam-vyhrazaju-kde-je-pravda-o-plucnych-ventilaciach/

 

Aj preto zregiony.sk požiadali o rozhovor ministerstvo zdravotníctva, aby sa vyjadrili k aktuálnej situácii na Slovensku a v slovenských nemocniciach. Po ich reakcii budeme článok aktualizovať…