Regióny Bratislava

Finančný riaditeľ bratislavských vodární: V minulom roku sme dosiahli historický zisk aj bez zvyšovania cien vody

Bratislavská vodárenska spoločnosť
ZDROJ: Bratislavská vodárenska spoločnosť

BRATISLAVA – Rozhodnutie kúpiť Infra Servises považuje za najlepší krok, ktorý mohlo mesto urobiť. Zmluva medzi Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS) a dcérskou spoločnosťou Infra Servises bola podľa jeho slov vo viacerých smeroch extrémne nevýhodná. Bratislavské vodárne sa momentálne chvália vysokým ziskom. A opäť vo veľkom investujú do obnovy vodovodov a kanalizácií. Viac v rozhovore s Emerichom Šinkom (finančným riaditeľom BVS), ktorý je aktuálne nominovaný na ocenenie CFO – finančný riaditeľ roka.  

 

Do funkcie finančného riaditeľa mestského podniku Bratislavská vodárenská spoločnosť ste nastúpili v roku 2019. V akom stave ste našli tento mestský podnik?

  • Napriek tomu, že dočasný manažment v BVS vymenovaný tesne po voľbách robil čo mohol a odvrátil hrozbu úplného kolapsu firmy, vodárne skončili v strate viac ako tri milióny eur. Išlo o dôsledok dlhodobo ignorovaných problémov, ktoré sa v BVS hromadili roky a neriešili sa.   

Je teraz BVS v zelených alebo v červených číslach?

  • Už v roku 2021 sme urobili potrebné zmeny a vodárne boli opäť v miernom zisku. V roku 2021 dosiahli dokonca historicky najlepší výsledok. A to bez toho, aby sa v roku 2021 menila cena vodného alebo stočného. Ja osobne však okrem zisku považujem za mimoriadne dôležitý hlavne fakt, že vodárne opäť vo veľkom investujú do  obnovy vodovodov aj kanalizácií a rovnako staviame aj novú infraštruktúru. 

Čo bolo najväčším problém BVS?

  • Tých problémov bolo viac. Zásadným obmedzením bolo nastavenie spolupráce s dcérskou firmou BVS, v ktorej bol zaangažovaný súkromný investor. Okrem  toho aj samotná BVS mala zmluvy, ktoré pre vodárne neboli výhodné. BVS tak isto podliehala politickým vplyvom, čo spôsobovalo veľa problémov na príjmovej aj výdavkovej strane rozpočtu. 

Jedným z hlavných problémom BVS bola dcérska spoločnosť Infra Servises, ktorej 49 percentným vlastníkom bol Grafobal Group. Nakoniec tento podiel odkúpila BVS v hodnote 10,5 milióna Eur. Bolo to správne rozhodnutie a prečo?

  • Problémom bolo, že BVS mala so svojou dcérskou spoločnosťou uzavretú nevypovedateľnú zmluvu, ktorá BVS zväzovala ruky a bola pre vodárne vo viacerých smeroch extrémne nevýhodná. Preto sme si spravili analýzu, za akú cenu môžeme vyplatiť súkromníka tak, aby sa nám tieto peniaze vrátili v nasledujúcich troch rokoch. Už dnes je jasné, že investícia sa nám nie len vrátila, ale sme dokonca viac ako 5 miliónov eur v zisku. Rovnako ako samotný zisk bolo dôležité, že sme mohli vo vnútri BVS zmeniť procesy, vďaka čomu dnes vodárne fungujú ako akákoľvek štandardná firma. 

Bola dohodnutá cena adekvátna, vzhľadom na to, že niektorí mestskí poslanci hovorili, že je to vysoká cena?

  • Cenu sme v tom čase považovali za maximum, čo by sa nám ešte oplatilo zaplatiť. Dnes vidíme, že úspory, ktoré sme vďaka tejto investícii dosiahli boli väčšie, ako sme pôvodne odhadovali. 
Bratislavská vodárenska spoločnosť
Zdroj: Bratislavská vodárenska spoločnosť

Ako ste optimalizovali všetky procesy v BVS?

  • Urobili sme štandardné zmeny a nastavili procesy tak, ako je to bežné vo firmách s obratom okolo sto miliónov eur. Presúťažili sme staré zmluvy a dosiahli sme pri tom významné úspory. Vytvorili sme napríklad nanovo celé oddelenie verejného obstarávania. Oveľa aktívnejšie pracujeme napríklad aj s investičným plánom, ktorý sa snažíme koordinovať s mestami a obcami. Teraz sme napríklad dokončili investíciu na Hradskej ulici v Bratislave, kde sa naraz opravovala cesta aj vodovod. Vďaka tomu sme my aj magistrát ušetrili pomerne dosť peňazí a ľudom sme ušetrili veľa nervov. 

Sú pod novým vedením všetky výberové konania a obstarávania transparentné a výhodné pre Bratislavčanov?

  • Nie len pre Bratislavčanov, ale pre všetkých zákazníkov v našom regióne. Medzi naše najväčšie investície, ktoré sme súťažili, patrí napríklad aj výstavba vodovodov v troch obciach na Záhorí,  kde nemali vodu napriek tomu, že v tesnej blízkostí ich obcí vedie veľké vodovodné potrubie. Aj tu sme sa, rovnako ako inde, snažili uplatniť zdravý rozum a investíciu sme realizovali tak, aby bola čo najefektívnejšia. 

Čo je najväčším problémom dnes BVS a ako to chcete riešiť?

  • Určite sa musíme sústrediť na opravu a obnovu infraštruktúry, ale aj pripraviť sa na klimatické zmeny, ktoré sú stále väčším a väčším problémom. V tomto roku sme napríklad mali problém s  výdatnosťou niektorých prameňov už v júni, bežne to býva až koncom leta. Pramene na Záhorí mali v lete polovičnú výdatnosť v porovnaní s bežným rokom. A ak príde dážď, tak ide o prudké búrky, ktoré robia problémy v kanalizácii a spodným vodám nepomáhajú. Na toto všetko sa budú musieť vodárne pripraviť. 

Aké sú plány do budúcnosti pre úspory z optimalizácie?

  • Rýchle zmeny sme urobili v týchto troch rokoch. Teraz budú zmeny komplikovanejšie a budeme sa musieť viac sústrediť na nastavenie vnútorných procesov, alebo zmeny niektorých technológií. Koncentrujeme sa napríklad na obsluhy menších čistiarní odpadových vôd tak, aby nemusel byť všade nonstop niekto, ale mali sme možnosť ich riadiť z centrály. 

Čo všetky ekonomické ukazovatele znamenajú pre ľudí? Bude sa zvyšovať cena vody? 

  • Cenu neurčujú vodárne, ale Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na základe pomerne komplikovaného vzorca. A ak sa pýtate na zmeny, ktoré pocítia ľudia, tak uvidia viac opravených úsekov vodovodov aj kanalizácií. Pribudnú nové vodojemy, a na Záhorí sme napríklad rozšírili vodárenský zdroj, aby sme mali viac vody. Najväčším benefitom z dobre riadených vodární pre ľudí bude garancia stabilnej dodávky kvalitnej pitnej vody. Znie to ako samozrejmosť, ale ak by sa neurobili zmeny, bol by s tým problém.