Regióny Bratislava Top

FOTO a VIDEO: Bratislavský rabín dohliada na výrobu kóšer chleba a čokolády. Všetko musí spĺňať prísne pravidlá!

BRATISLAVA – Naše hlavné mesto bolo vždy tolerantným a multikultúrnym miestom pre všetkých obyvateľov. Významnú úlohu v Bratislave po celé stáročia zohrávala židovská komunita. Od roku 1993 má naša metropola rabína, ktorý okrem duchovného a náboženského života dohliada aj na výrobu kóšer produktov, o ktoré je v poslednom čase čoraz väčší záujem. Bratislavský rabín Baruch Myers certifikát kóšer pridelil chlebu a ručne vyrábanej čokoláde. Pri výrobe týchto potravín treba dodržať podrobné náboženské predpisy, pokiaľ ide o pôvod, ako aj samotné výrobné postupy. Na výrobu kóšer chleba a tabuľkovej čokolády sa Zoznam.sk pozrel spolu s bratislavským rabínom Baruchom Myersom.

 

Takmer 30 rokov rodinná pekáreň Kvások v bratislavskej Petržalke dodáva do 400 domácností chlieb, ktorý sa pýši certifikátom rabína Barucha Mayersa, že je kóšer. Samotný rabín každú nedeľu večer chodí kontrolovať celý proces a výrobu, aby všetko bolo v súlade s náboženskými pravidlami kašrutu. „Kóšer chlieb pečieme z múky, ktorú dovážame z Česka. Je prísne kontrolovaná. Okrem vody, kvásku a droždia nepoužívame žiadne iné prísady,“ povedal pre zoznam.sk Robert Kordoš, syn majiteľa pekárne, ktorý sa roky stará o rodinný podnik.

 

Kóšer chlieb denne dodajú do 25 predajní po celej Bratislave. Chlieb ľahko spoznáte,  je zabelený v papieri s viditeľným certifikátom od bratislavského rabína. Keďže rodinná pekáreň nepečie len kóšer chlieb, ale aj bežné pečivo, rabín musel skonzultovať s odborníkom na kaštrut, či židovský chlieb môže byť vydávaný za kóšer, keď sa pečie v rovnakej peci ako iné pečivo. Dostal pozitívnu odpoveď. Kým ale kóšer chlieb vložia do pece, musia ju podľa rabína „vykošérovať“ vysokou teplotou a povysávať zvyšky po pečení nekóšer chleba a pečiva.

Rabín je rád, že o kóšer chlieb je záujem nielen v židovskej komunite. Podľa neho to súvisí so zmenou životného štýlu posledných rokoch a aj s tým, že ľudia už dbajú na to, čo jedia. Väčšina z nás už odmieta dobrovoľne konzumovať konzervanty a iné nezdravé prísady.

Omamujúca vôňa čokolády

Vyše 20 rokov rodinná bratislavská firma Illui Chocolaterie vyrába čokoládu. Na nákup, výrobu a celý proces dohliada dcéra majiteľa Natália Stuhlová. Natália je mladá, stále usmiata a príjemná žena, ktorá sa okrem starostlivosti o svoje deti, naplno venuje čokoládovni. Kvalita produktov bola vždy pre rodinnú firmu na prvom mieste. Vybrané suroviny vyhľadávajú a nakupujú po celom svete. Pred mesiacom mala zvláštny telefonát. Volal jej bratislavský rabín Baruch Myers. „Zo začiatku som nechápala. Tým svojím srandovným americkým prízvukom ma polhodinu nepustil k slovu,“ smeje sa Natália. Rabín jej vysvetlil, že ich produkty spĺňajú všetky predpoklady, aby mohli byť označené kóšer. Stretli sa a obaja boli nadšení z ďalšej spolupráce. Illui Chocolaterie sa dnes môže pýšiť 13 druhmi čokolád, ktoré môžu byť označené certifikátom kóšer.

 

„Čokoládu vyrábame roky a ani sme netušili, že vyrábame kóšer čokoládu,“ hovorí pre zoznam.sk Natália Stuhlová. Priznáva, že chcú ľuďom predávať najvyššiu kvalitu. Preto dbá na kúpené produkty, ich šetrné spracovanie a predovšetkým manipuláciu a hygienu. Napríklad mandle, ktoré sú súčasťou ich najpredávanejšej čokolády, dovážajú z Kalifornie. Sami ich šetrne pražia. Rovnako zo zahraničia dovážajú pomarančovú kôru, brusnice a čučoriedky. Všetky suroviny sú označené symbolom OU alebo K, čo je označenie pre kóšer produkty. Okrem toho čokoládovňa ručene vyrába rôzne druhy čokoládových praliniek. Na začiatku ich do remesla spracovania a výroby čokolády zasvätil belgický pralinkár Jean – Pierre. Dnes sa zamestnanci stále držia týchto postupov a už sami vymýšľajú nové príchute.

 

Galéria
Výroba najobľúbenejšej čokolády s mandľami. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Bratislavský rabín Baruch Myers v čokoládovni s tradičnými pralinkami. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Pri výrobe čokolády majiteľ rodinnej firmy Vlado Porvazník s bratislavským rabínom. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Ručné ozdobovanie praliniek. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Majiteľ čokoládovne Vlado Porvazník s dcérou Natáliou ukazujú ocenenia, ktoré ich čokoláda dostala. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Bratislavský rabín spolu so šéfom pekárne Robertom Kordošom. Denne pekáreň napečie 400 pecňov kóšer chleba. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Rok 2022 bol najťažším v histórii pekárstva. V roku 2023 príde ďalšie zvýšenie cien. ZDROJ: TASR/Pavel Neubauer
Rabín každú nedeľu chodí do pekárne dozerať na výrobu chleba, ktorému udelil certifikát kóšer. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
navigate_before
navigate_next