Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Počasie naberá na sile: FOTO Ďalšia DESIVÁ NEHODA! Čo nás ešte čaká?

ZDROJ: archív zoznam.sk
Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Takmer na celom Slovensku dnes platia v stredu výstrahy prvého a druhého stupňa pred dažďom. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informuje na svojej webovej stránke. Prudké a výdatné dažde zaplavili množstvo ciest. Zrejme sa podpísali aj pod množstvo dopravných nehôd.

 

Aktualizácia o 19:47

V obci Malá Ida v okrese Košice-okolie vplyvom výdatného dažďa zatopilo v stredu popoludní ulice aj desiatky dvorov. Potvrdila to starostka Jana Kallová. Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásila aj obec Bukovec.

“Takzvaná storočná voda stiekla z lesa do potoka – do obce a zatopila ulice a desiatky dvorov. Zabezpečili sme vrecia a piesok. Už sa pieskuje,” uviedla s tým, že obec vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity. Na mieste zasahujú dobrovoľní aj profesionálni hasiči. Ako potvrdil operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, aktuálne vykonávajú práce na zabezpečení vodného toku.

Dážď spôsobil problémy aj v susednej obci Bukovec. “Vzhľadom na prívalový dážď v obci Bukovec, časť od kostola ku prítoku Ida (centrum obce), došlo k vyliatiu vodného toku Bukovec,” uvádza samospráva na svojej webovej stránke s tým, že tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili od 14.00 h pre územie obce Bukovec a na vodnom toku Bukovec (prítok Ida).

Podľa starostky Lýdie Mikulovej sa už situácia v tejto obci oproti predchádzajúcim hodinám upokojila. “Rýchlo sme nasadili stroje, ale ešte máme niekoľko miestnych komunikácií, ktoré nie sú odpratané. Škody vznikli aj vo dvoroch domov, kde sú nánosy bahna. Riešime to postupne,” uviedla.

Problémy s prívalovou vodou evidovali v stredu popoludní aj v košickej mestskej časti Myslava. Ako povedal jej starosta František Beer, v časti Maša vytopilo pivnice rodinných domov a zaplavilo niekoľko záhrad. Cesta bola dočasne neprejazdná.

“V Maši sú pozemky rozdelené potokom a premostené. Tie staršie a nižšie položené mostíky zachytili nánosy dreva a bahna zo susedných obcí, čo spôsobilo, že sa potok začal vylievať. Došlo tak k zatopeniu cesty III. triedy a niekoľkých parciel,” povedal s tým, že obyvatelia, ktorí tu už sadili, tak prišli o budúcu úrodu.

Na mieste zasahovali aj hasiči. Vzniknutá situácia si podľa starostu nevyžiadala vyhlásenie mimoriadneho stavu. Ako dodal, k podobnej udalosti v tejto časti Košíc došlo naposledy pred piatimi rokmi.

Za posledných 24 hodín sa vyskytli zrážky na celom území Slovenska.

Aktualizácia o 17:11 Na našom území stále výdatne prší, pričom zrážky sa už v plnej miere prejavujú na výške vodných tokov, ktoré začínajú dosahovať úroveň povodňových stupňov. Situácia sa podľa portálu imeteo.sk pritom tak skoro nebude zlepšovať. Dážď, ktorý na našom území spadol v uplynulých hodinách by sám o sebe nespôsoboval problémy. Problémom však je, že už pred týmto dažďom boli povodia nasýtené a dážď je lokálne veľmi silný. V Bratislave dosiahla intenzita zrážok až 10 mm za hodinu.

Podobne k takejto silnej intenzite došlo napríklad na severe Slovenska, či v oblasti Banskobystrického kraja, čo sa samozrejme podpisuje pod nárast vodných hladín, ktoré už len ťažko dokážu uniesť ďalšie zrážky. Len za uplynulých 24 hodín spadlo na našom území aj viac ako 50 litrov na meter štvorcový pôdy. Medzi takéto oblasti patrí napríklad Čierny Balog, Zliechov, Myjavsko, či Záhorie.

Vplyvom výdatných zrážok na našom území stúpajú zatiaľ predovšetkým menšie toky, ktoré dosahujú povodňové stupne. Ide napríklad o Hnilec, Bodvu, Štiavnicu, Handlovku, či Myjavu.

Keďže zrážky sú rozsiahle a plošné, tak stúpajúce hladiny treba očakávať aj na našich veľkých vodných tokoch. Už je takmer isté, že na úroveň povodňového stupňa sa dostane Morava. Po českej strane sa valí povodňová vlna, ktorá večer príde aj na naše územie. Rieka Morava by na našom území mala dokonca vystúpiť na 2. povodňový stupeň.

Rast aktuálne pozorovať aj na Dunaji. V Nemecku a v západnom Rakúsku už síce pršať prestalo, no stále prší na východe Rakúska. Dunaj by v noci a ráno mal na našom území kulminovať na 1. povodňovom stupni. Povodňová situácia sa očakáva aj v Bratislave.

Zrážková činnosť by v nasledujúcich hodinách mala byť sústredená na stredné a východné Slovensko, kde počas najbližších 24 hodín spadne od 20 do 40 mm zrážok. Pršať však bude stále aj na západe, najmä v oblasti Záhoria a Malých Karpát, kde ešte môže napršať aj okolo 20 mm.

Zrážková činnosť by mala ustávať od juhu zajtra ráno, no vo štvrtok podvečer by nad naše územie mohli prísť ďalšie i keď už o čosi slabšie zrážky.

Aktualizácia o 17:08 Ďalšia desivá nehoda sa stala v Žiline na Ľavobrežnej ulici. Auto zrámovalo stĺp a skončilo prevrátené mimo cesty.

Auto zrámovalo stĺp a skončilo mimo cesty. ZDROJ: Tip čitateľa

Aktualizácia 16:17 Ďalšia nehoda v tomto daždivom počasí sa stala v Prešove na križovatke ulíc Moyzesova – Sládkovičova. Zrazili sa tu dve autá a úplne zablokovali cestu.

Zrážka dvoch áut zablokovala dopravu. ZDROJ: Tip čitateľa

Aktualizácia 13:35 Nebezpečenstvo hrozí aj na cestách v Košiciach. Priechod pre chodcov je takmer úplne zaplavený. Obyvatelia varujú, aby vodiči úsekom prechádzali pomaly.

„Pričom časť úhrnu zrážok môže spadnúť pri búrkových lejakoch, s úhrnom zrážok 60 až 100 milimetrov,” priblížili meteorológovia. Spomínaný úhrn zrážok podľa SHMÚ predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,” poznamenali.

V ďalších okresoch prvostupňovej výstrahy sa ojedinele očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 35 až 50 milimetrov.

“Vzhľadom na spadnuté, predpokladané zrážky a nasýtenosť povodí očakávame výrazný vzostup vodných hladín s možnosťou dosiahnutia stupňov povodňovej aktivity,” upozornili. Meteorológovia zároveň predpokladajú výskyt sprievodných povodňových javov aj mimo tokov.

Výstrahy druhého stupňa pred povodňami platia pre okresy Čadca, Trnava, Nové Mesto nad Váhom, Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Žilina – Rajčanka. Ďalšie, prvostupňové výstrahy platia pre zvyšné okresy na strednom Považí, hornom Považí a Liptove, Orave, hornej Nitre a hornom Hrone a tiež v okresoch Skalica, Malacky, Bratislava, Senec, Pezinok, Kysucké Nové Mesto, Zlaté Moravce, Veľký Krtíš, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava a Gelnica.

Dážď komplkuje dopravu

Polícia upozorňuje na zaplavené úseky ciest v okrese Senica. Po silných dažďoch sú ťažko prejazdné až neprejazdné cesty II/500 Senica smer Vrbovce, smerom k hraničnému priechodu s ČR, III/1164 smer Chvojnica a II/581 Senica – Myjava, Podbranč – Horná Dolina. Ich sprejazdnenie zabezpečujú dobrovoľné hasičské zbory z obcí Sobotište a Podbranč. Informuje o tom trnavská polícia na sociálnej sieti.

Voda zaplavila aj cestu pod Strečnom. „Dávajte pozor pod Strečnom smer Martin. Na ceste sa veľké množstvo vody, v oboch pruhoch je to vidieť na poslednú chvíľu,“ upozornil pre Žilinak.sk ostatných motoristov vodič, ktorý týmto úsekom prechádzal.

Vodiči upozorňujú aj na hustý dážď a množstvo vody na R1 a s tým súvisiacu zlú viditeľnosť.

Nehoda predpoludním ochromila dopravu na D2. Diaľnica je už ale opäť plne prejazdná.

Tri zrazené vozidlá polícia zaznamenala na diaľnici D1 v katastrálnom území Ladce v okrese Ilava smerom na Bratislavu

Aktuálne sa stala nehoda v Košickom Klečenove smerom z Košíc.

Dopravná nehoda sa stala aj v Košickom Klečenove. ZDROJ: Tip čitateľa