Regióny Bratislava Top

FOTO Bratislavčanov čaká pastva pre oči. Pozrite si, na čo sa môžete už čoskoro tešiť

Zdroj: MIB

BRATISLAVA – Po dlhých rokoch sa zanedbané kúty hlavného mesta zmenia na priestory, kam bude každý rád chodiť. Spríjemnia voľný čas nielen domácim, ale aj turistom. Keďže Bratislava chce byť moderným miestom na život, pustí sa do rekonštrukcie mnohých známych areálov.

 

Hlavné mesto predstavilo program obnovy verejných priestorov s názvom ,,Živé miesta‘‘. Cieľom je vrátiť život verejným priestorom a posunúť Bratislavu na vyšší level. ,,Živé miesta sú historicky prvým rámcom na systematickú zmenu verejného priestoru hlavného mesta na viacerých úrovniach. Jedna z nich sú výsledky práce Metropolitného inštitútu Bratislavy v podobe 25 rekonštrukcií verejných priestorov, ktoré sa začnú realizovať počas roku 2021. Paralelne v spolupráci s mestskými časťami pripravujeme ďalší balík 23 projektov obnovy verejných priestorov,‘‘ informuje primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Vďaka obnove chcú priniesť viac miest, kde budú môcť ľudia tráviť čas a kde sa stretnú všetky generácie. Na obnovu verejných priestorov má mesto pripravených 14,3 milióna eur. Nie je vylúčené, že ešte nejaké financie pribudnú.

Okrem toho Vallo avizuje takisto zverejnenie komplexnej rekonštrukcie celistvého priestoru Živé námestie, ktoré tvoria spolu Kamenné námestie, Námestie SNP a Námestie Nežnej revolúcie. Taktiež pracujú na štandardizácii práce s verejnými priestormi. V nasledujúcich mesiacoch pribudnú ďalšie, ktoré sa budú týkať prístreškov MHD, výsadby zelene, či výberu vhodných druhov zelene. ,,Mesto v najbližších mesiacoch tiež predstaví novú bratislavskú dlažbu, spôsob jej kladenia, farbu, tvar a charakteristiku. Rovnako je v rámci programu obnovy verejných priestorov rozpracovaná koncepcia riešenia verejných sídliskových vnútroblokov,‘‘ dodal Vallo. Nebudú sa teda prerábať iba konkrétne miesta. Cieľom je dať jednotnú tvár hlavnému mestu a to vo všetkých ohľadoch.

Pripravujú tiež ďalšie projekty. Tie budú riešiť napríklad priestor vozovne Krasňany, verejný priestor v okolí dúbravského Domu služieb, priestor na Odborárskom námestí, kúpalisko Krasňany, Dullovo námestie, park Latorická, okolie Vajnorského jazera, verejný priestor Mark Twain a mnohé ďalšie. Pripravené sú už aj verejné súťaže a to napríklad na riešenie Jurigovho námestia.

Pozrite si, ako majú vynovené verejné priestory vyzerať:

Skatepark pod Mostom SNP

Pod mostom vznikne priestor skateboardistov aj BMX, inline-istov a kolobežkárov. Nebude chýbať fitness stanica pre bežcov na rozcvičenie. Zdroj: MIB

Pokračovanie prehliadky projektov na ďalšej strane: