Regióny Bratislava Top

FOTO Miloslavov oslavuje 100 rokov: Výročie si budú ľudia pamätať do smrti

Zdroj: Zoznam.sk

MILOSLAVOV – Oslavujú ako sa patrí! Obec neďaleko Bratislavy tento rok oslavuje výnimočné výročie – a to sto rokov od jej založenia. Aj keď pandémia koronavírusu bráni v tom, aby organizovali oslavy, ako sa patrí, vynašli sa a pre obyvateľov prichystali zaujímavý darček. Na ňom sa podieľali známi umelci. 

 

Jún 2021 si budú obyvatelia obce Miloslavov pamätať do smrti. Pri príležitosti stého výročia založenia obce si jej starosta Milan Baďanský pripravil pre ľudí viaceré darčeky. Je to napríklad pamätná kniha za symbolickú cenu, ale aj spomienka na to, ako sa kedysi pôda, na ktorej vyrástla obec Miloslavov, osídľovala. Baďanský totižto do obce zavolal umelcov zo Street art academy, ktorí sa špecializujú na maľby na stenách. Pre samosprávu vytvorili mural. Téma bola jasná – prisťahovalectvo.

“Obec Miloslavov vznikla ako prvá vnútroštátna kolónia na Slovenskom území po prvej svetovej vojne a pozemkovej reforme. Do kolónie sa teda prisťahovali ľudia z rôznych častí Slovenska, ale aj sveta, najmä Čiech, Moravy a Srbska. Pred 100 rokmi si tu začali stavať domy, vytvárať komunitu a prostredie pre nový domov. Po 100 rokoch sme opäť my všetci aktérmi novej vlny prisťahovalectva, tentokrát z dôvodu migrácie za prácou, a máme rovnaké potreby a zodpovednosť si tu vytvárať dlhodobý domov a komunitu. Všetkých obyvateľov obce, niektorých viac, iných menej, spája téma prisťahovalectva,” píše obec na sociálnej sieti. Mural ako taký znázorňuje prvých prisťahovalcov, ktorí pracovali na poliach a rozhodli sa usídliť na mieste, kde dnes stojí satelitná obec Bratislavy. Konkrétne sa maľba nachádza na stene telekomunikačnej budovy. Tá je blízko obecného úradu, v strede obce.

Ako mural vznikal?

“Dizajn vznikal zhruba mesiac a pol. Dostali sme 3 tematické okruhy. Naštudovali sme si históriu obce. Vybrali sme si z nich jeden okruh a zakomponovali do neho prvky aj s predošlých okruhov. Vznikla tak jasná vízia čo má byť v murale znázornené. Následne sme si prechádzali historické fotografie a snažili sa zachytiť ako vyzeral život v obci v minulosti. Ďalší krok bolo sadnúť si a hodiny a hodiny kresliť a upravovať až kým sme neboli všetci spokojný,” uviedol Martin Hríb zo Street Art Academy. Podľa jeho slov nebola výroba muralu jednoduchá, pretože museli znázorniť minulosť tak, aby vytvorili farebné dielo, ktoré by zaujalo aj mladších obyvateľov obce.

Mural znázorňuje nielen prisťahovalcov, ale aj prvých kolonistov, ktorí smerovali do novovzniknutého Miloslavova. V minulosti sa obec volala Holúbkovo či Alžbetin Dvor. “V pozadí sú budovy majera a vznikajúcej obce, borovicovo-agátového lesa medzi časťami obce a v diaľke zahliadnete aj Malé Karpaty,” vysvetľuje šéf samosprávy.

“Tvorba vizuálu zabrala asi 45 hodín kreslenia a samotná realizácia sprejmi 5 dní. Počasie nám vyšlo a bolo poriadne horúco, čo nám občas uberalo energiu, my pochádzame z Martina, kde je o trocha chladnejšie. Na maľbu sme použili približne 160 sprejov a 20 kg fasádovej farby,” uzavrel Hríb.

Galéria
Zdroj: OZ Miloslava
Zdroj: OZ Miloslava
Zdroj: OZ Miloslava
Zdroj: OZ Miloslava
Zdroj: OZ Miloslava
Zdroj: OZ Miloslava
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
navigate_before
navigate_next