FOTO Na letisku Kuchyňa otestovali záchytný systém BAK-12 určený pre stíhačky F-16

KUCHYŇA – Na vojenskom letisku Kuchyňa v stredu úspešne otestovali letecký záchytný systém BAK-12. Ide o ďalší krok k tomu, aby sa na letisku mohli umiestniť stíhačky F-16. Na certifikačnom teste sa zúčastnili štátny tajomník Ministerstva obrany (MO) SR Martin Vojtašovič a veľvyslanec USA v SR Gautam Rana.

„Letisko v Kuchyni je maximálne pripravené na to, aby sme prijali stíhačky F-16 v plnej miere. Takisto sú pripravené hangáre,“ vyhlásil štátny tajomník. Na hangároch sa podľa neho dokončujú posledné práce.

Na snímke stíhačka F-16 pristáva na vojenskom letisku Kuchyňa pri Malackách v stredu 10. júla 2024. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Pripomenul, že prvé dve stíhačky pristanú v Kuchyni koncom júla, tretia priletí do konca tohto roka. V Kuchyni budú umiestnené do ukončenia rekonštrukcie letiska Sliač. Celkovo má SR objednaných 14 lietadiel.

Na snímke veľvyslanec USA na Slovensku Gautam Rana počas príhovoru na vojenskom letisku Kuchyňa pri Malackách v stredu 10. júla 2024. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Americký veľvyslanec ocenil úsilie slovenských aj amerických vzdušných síl pri príprave certifikácie. Projekt bol podľa neho dokončený za deväť mesiacov, hoci zvyčajne trvá realizácia rok. „Oslavujeme ďalší míľnik v našej bezpečnostnej spolupráci,“ zhodnotil.

Na snímke stíhačka F-16 pristáva na vojenskom letisku Kuchyňa pri Malackách v stredu 10. júla 2024. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR Róbert Tóth vysvetlil, že systém sa používa pri núdzových situáciách, v ktorých dokáže zabrzdiť lietadlo. „BAK-12 je núdzový záchytný lanový systém,“ načrtol s tým, že nastupuje, keď nemožno použiť brzdy ani núdzový padák.

Viac o téme: F-16, Kuchyňa, stíhačky

Súvisiace články