Regióny Bratislava Top

FOTO Trnavské mýto sa mení na nepoznanie. Takéto niečo by ste nečakali

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Bratislavské Trnavské mýto zdá sa čaká lepší zajtrajšok. Frekventované miesto totiž dostane novú, vylepšenú podobu. Okoloidúci sa na malú chvíľu ocitnú v doslova v inom svete. Nadýchajú sa čerstvého vzduchu vďaka zeleni. Miesto ponúkne ľuďom priestor aj na malú pauzu, či už posedia pri kávičke alebo budú čakať na autobus.

 

Zanedbaný priestor na Trnavskom mýte pri Novej tržnici dostane novú tvár. Hlavné mesto sa v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy rozhodlo zamerať na jeden z najviac frekventovaných prestupných uzlov v meste. Priestor hneval ľudí najmä počas horúcich dní. Kvôli prehriatemu asfaltu bolo čakanie na autobus neznesiteľné. ,,Preskúmali sme preto podzemné siete a zistili sme, že stromy sa tu predsa len sadiť dajú. V priestore pred tržnicou tak vytvoríme príjemné miesto na sedenie v tieni, s kvalitnou dlažbou, 5 vzrastlými platanmi a lavičkami,” informuje hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

Mesto spojilo iniciatívy Živé miesta a 10-tisíc stromov, aby vdýchlo Trnavskému mýtu život. Vďaka revitalizácii tak vytvoria verejný priestor, ktorý bude slúžiť nielen tým, ktorí čakajú na spoj, ale aj tým, ktorí sa tam rozhodnú stráviť čas. Vysoké platany dodajú miestu aspoň trocha sviežosti. Po zazelenaní dokonca poskytnú tieň. Výhodou je, že nebude nutné čakať na dorastenie menších stromov, ktoré sa v meste bežne vysádzajú. Tieto odolné stromy vytvoria kruh, do ktorého pribudnú lavičky a nová dlažba.

Keďže veľké stromy umiestnia do náročného prostredia, využijú prekoreňovacie bunky. ,,Vďaka tomuto komorovému systému nedochádza v koreňovom priestore stromu k zhutňovaniu a korene majú zabezpečený dostatok vzduchu a vody. Pokiaľ je koreňový priestor zbavený nepriepustných materiálov a vrstiev, strom si dokáže vybudovať druhovo charakteristický a pravidelný koreňový systém, čo zvyšuje jeho prosperitu a tým aj životnosť,” dodala hovorkyňa.

Prípravy začnú už budúci týždeň. Začiatkom mája vysadia stromy. Priestor by mali dokončiť koncom mája.

Miesto na pauzu

Veľké stromy zabezpečia tieň. Zdroj: MIB