Spoločnosť Regióny Bratislava Domáce Top

Frekventovanú cestu opäť otvorili. Vodiči južného smeru si konečne vydýchnu

Zdroj: FB / D4R7

BRATISLAVA – Dočkali sa. Budovanie a výstavba nultého obchvatu Bratislavy a celkovo diaľnice D4R7 obyvateľom južného smeru narobilo obrovské vrásky na čele. Pre výstavbu diaľnice bola totiž uzavretá mimoriadne frekventovaná cesta, ktorú si najmä starší obyvatelia pamätajú pod názvom “Opilecká”. Vinohradnícka cesta bola zatvorená dlhé mesiace. A aj keď už mala byť dávno spustená, netrpezlivé čakanie obyvateľov satelitných obcí pri Bratislave prinieslo úrodu. Posledný júnový deň sa totiž “Opilecká” znovu otvorila a ľudia ju môžu opätovne vo veľkom využívať.

 

Vinohradnícku ulicu uzatvorili začiatkom decembra po opakovaných upozorneniach zo strany zhotoviteľa nultého obchvatu D4R7. Starostovia priľahlých obcí v Bratislavskom kraji sa snažili dohodnúť aj spolu s vtedajším ministrom dopravy Árpádom Érsekom, bratislavskou župou a samotným zhotoviteľom, no ich prosby vyslyšané neboli. Ba čo viac, konzorcium sa rozhodlo krátko na to uzavrieť ešte aj cestu medzi Vrakuňou a Mostom pri Bratislave a to z rovnakého dôvodu – výstavby cesty a mosta. Sprvu sa hovorilo o piatich mesiacoch uzávery, pričom táto dohoda vzišla z uvedených rokovaní, ktoré viedol starosta Miloslavova Milan Baďanský. Avšak hneď v prvý deň nastal dopravný kolaps. Všetky autá, ktoré využívali “Opileckú”, sa rozdelili na dve cesty – už spustený obchvat Mosta pri Bratislave a cestu I/63, ktorá prechádza cez Dunajskú Lužnú a Rovinku. Obe boli vtedy preexponované. Kolóny boli súčasťou každého pracovného dňa. Vodiči koľkokrát stáli aj vo viac ako hodinových kolónách, a to aj na obchvate Mosta, aj na ceste cez Dunajskú Lužnú. Výnimku, samozrejme, tvorilo obdobie počas koronakrízy, kedy sa po slovenských cestách jazdilo minimálne a autá využívali iba tí, ktorí museli chodiť do práce.

Jediný problém cesty sú stromy

Spustením Vinohradníckej sa situácia upokojí. Obyvatelia satelitných obcí pri Bratislave tak budú môcť na ceste z južného smeru po novom využívať až tri cesty – cez Lužnú a Rovinku, obchvat Mosta i zrekonštruovanú Vinohradnícku. Tú konzorcium otvorilo v posledný júnový deň po obdržaní právoplatného kolaudačného rozhodnutia. “Existujúca Vinohradnícka ulica bola nad rámec projektu D4R7 v plnom profile v dĺžke približne 6 km zrekonštruovaná, čím sa výrazne zvýši komfort vodičov využívajúcich túto komunikáciu. Ďakujeme verejnosti za trpezlivosť,” uvádza zhotoviteľ.

“Sme radi, že sa Vinohradnícka otvorila. Určite to situácii na južnom smere vo veľkom pomôže. V minulosti sme totiž hovorili, že zlepšeniu dopravy z obcí pomôže iba otvorenie ciest,” povedal Baďanský. Jediným problémom v súčasnosti je skutočnosť, že na niektorých miestach zasahuje zeleň – kry a stromy – až na vozovku a v prípade, ak by sa vedľa seba stretli dve autá, mohlo by dôjsť ku škode. Tento problém bude musieť byť v blízkej dobe odstránený. Je však normálne skolaudovaná, to znamená, že sú na nej nakreslené čiary a na moste sa nachádzajú ochranné zvodidlá. “Je funkčná a ide o naozaj dobrý výsledok,” uviedol Baďanský.

Z dôvodu uzávery Vinohradníckej sa na obdobie, kým ju budú opravovať, umiestnil semafor na križovatku Studené-Tomášov-Štvrtok na Ostrove. Dôvodom bolo, aby sa do križovatky dostalo auto z každého smeru, prvoradá však bola bezpečnosť. Ten bol v čase dopravnej špičky zapnutý, mimo nej svietil na oranžovo. Počas prechádzania križovatkou v čase, kedy sa “Opilecká” otvorila, bolo na ceste badať pracovníkov, ktorí z asfaltu odstraňovali dočasné vodorovné dopravné značenie (čiary). Semafor je v súčasnosti odpojený a značky sú odstránené. Podľa Baďanského chcú samotný semafor, ktorý reguloval dopravu, odstrániť v najbližších dňoch. “Išlo o dočasné opatrenie vzhľadom na uzáveru Vinohradníckej ulice, aby doprava na križovatke bola aspoň nejako organizovaná,” povedal. No ako dodal, podľa jeho názoru by bolo vhodné, keby tam semafor bol nastálo. “V dnešnej dobe tam už má odôvodnenie, myslím si, že požiadavku na jeho inštaláciu vznesieme. Je to v katastri obce Most pri Bratislave, správcom je Bratislavský kraj, konkrétne Správa ciest. Pri tejto intenzite dopravy tam určite má zmysel,” vysvetlil.

Semafor v Studenom. Zdroj: FB / Obec Miloslavov

Ľudia sú spokojní

S tým, že sa Vinohradnícka opäť otvorila, sú obyvatelia okolitých obcí mimoriadne spokojní. Dôvodom je totiž najmä to, že sa podľa ich názoru odľahčí doprava a nebudú musieť stáť v nekonečných kolónach. Sťažujú sa len na spomínaný porast, ktorý zasahuje do cesty. Ináč sú s tým, ako cesta vyzerá, a že je konečne spustená, spokojní.