Regióny Bratislava Top

Gravidnú srnku, ktorú dohrýzli pustené psy, museli utratiť. Prípad nie je ojedinelý

Zdroj: Zoznam.sk

BRATISLAVA – Pandémia koronavírusu donútila ľudí tráviť viac času v prírode. No bohužiaľ, pre obrovský nápor turistov trpia a zomierajú zvieratá. A to najmä na jar, keď prichádzajú na svet ich mláďatá. Kritická a neúnosná situácia je v hlavnom meste na Devínskej Kobyle. Pred pár dňami boli poľovníci privolaní ku gravidnej srne, ktorá bola dohryzená od psov a mala dolámané predné nohy z toho, ako sa snažila zachrániť pred útokom psov.

 

Prípad gravidnej srny, ktorú museli nakoniec poľovníci utratiť, nie je ojedinelý. „Spomínaný prípad sa stal v záhrade na jednej ulici v Devíne. Pred pár mesiacmi sa stal podobný incident, kde som rovnako musel utratiť srnu, lebo mala dolámané nohy,“ povedal pre Zoznam.sk člen poľovného združenia Devínska Kobyla Igor Cuma. Priznal, že aktuálna situácia je na Devínskej Kobyle naozaj kritická. Dôvodom sú masy ľudí, ktoré sa pohybujú mimo vyznačených turistických chodníkov. No väčším problémom pre zver a aj poľovníkov sú voľne behajúce psy. „Zver je tak neustále naháňaná ľuďmi alebo psami. Jednoducho na Devínskej Kobyle nemá žiadny kľud. Preto hľadá útočisko v opustených záhradách,“ vysvetlil Cuma. Priznal, že posledný „koronový“ rok v rámci svojho voľného času riešili niekoľko napadnutých zvierat.

 

Zdroj: FB / Igor Cuma

„Sme veľmi radi, že ľudia trávia čas v prírode, ale aj tu sú pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Poľovníctvo a kynológia k sebe patria, máme veľmi radi psy, ale priali by sme si zodpovednejších majiteľov. Snažíme sa na danú situáciu upozorniť aj samotných majiteľov psov v rámci kontroly, pričom tých zodpovedných radi pochválime,“ povedal pre Zoznam.sk. Niektorí majitelia si vraj nechcú ani len pripustiť, že ich pes by mohol napadnúť lesnú zver. Iní si zase vypočujú dobre mienené rady od poľovníkov, no o chvíľu akoby ani nič nepočuli.

Práve preto včera poľovníci z PZ Devínska Kobyla vylepovali plagáty a robili osvetu, aby majitelia nepúšťali psov bez vôdzky a sami sa pohybovali len po vyznačených turistických chodníkoch. Zver v tomto období totiž privádza na svet svojich potomkov a potrebuje mať pokoj.

 

Galéria
Zdroj: FB / Igor Cuma
Zdroj: FB / Igor Cuma
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: FB / Igor Cuma
Zdroj: FB / Igor Cuma
Zdroj: Zoznam.sk
navigate_before
navigate_next