Regióny Bratislava

HASIČI v akcii: Požiar SKLÁDKY chemického odpadu pri Budmericiach

llustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA –  Tridsať profesionálnych a dobrovoľných hasičov zasahovalo pri požiari skládky nebezpečného odpadu v katastri obce Budmerice v okrese Pezinok. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

 

Aktualizované 14:12

Požiar skládky pri Budmericiach v okrese Pezinok sa hasičom po niekoľkých hodinách podarilo lokalizovať, pokračujú v likvidačných prácach. V okolitých obciach sa meria kvalita ovzdušia. Všetky doterajšie merania boli s negatívnym výsledkom a neboli namerané žiadne zvýšené hodnoty.

Hasiči po príchode na miesto zistili, že požiar vypukol na skládke nebezpečného odpadu. Na mieste udalosti zasahovali profesionálni hasiči z Pezinka, Senca, Bratislavy. Taktiež dobrovoľní hasiči z obcí Budmerice, Blatné, Častá, Pezinok a Závodný hasičský útvar z Istrochemu. “Pracovníci Kontrolného chemického laboratória v Nitre uskutočnili prvé merania kvality ovzdušia, pri ktorom nenamerali žiadne zvýšené hodnoty škodlivé pre občanov,” uviedla Križanová.

Mesto Modra, ktoré sa od Budmeríc nachádza takmer desať kilometrov, vyzvalo na sociálnej sieti svojich obyvateľov, aby si vo svojich domoch a bytoch pozatvárali okná a ak je to možné zdržiavali sa dočasne v interiéri. “Sme v kontakte so zložkami krízového riadenia z Okresného úradu v Pezinku, o vývoji situácie budeme verejnosť priebežne informovať,” uviedla samospráva.

Aj ďalšie obce v okolí Budmeríc ako Dubová, Vištuk či Ružindol upozorňujú svojich obyvateľov na požiar skládky a vyzývajú ich k opatrnosti. “Prosíme občanov, aby sa nezdržiavali vonku a zbytočne nevetrali,” vyzvali samosprávy.

Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Bratislave informovalo, že horí skládka spoločnosti Istrochem Reality o rozlohe zhruba 100 krát 100 metrov. Požiar bol nahlásený pred 10.00 h. “Hasiči sa momentálne snažia požiar lokalizovať, aby sa ďalej nešíril. Z miesta zásahu nie sú v súčasnosti nahlásené žiadne zranené ani usmrtené osoby,” uviedli hasiči.