Regióny Bratislava Top

HISTORICKÝ MOMENT: Po 175 rokoch otvorili časovú schránku z Michalskej veže, neuveríte čo v nej našli

Zdroj : FB / Múzeum mesta Bratislavy

BRATISLAVA – Zástupcovia Bratislavy včera otvorili 175 rokov starú časovú schránku, ktorá bola umiestnená v soche Archanjela Michala na Michalskej veži. „Keď som sa dozvedel, že v soche Archanjela Michala je časová schránka od ľudí, ktorí ju tam umiestnili pred 175 rokmi, tak som vedel jednu vec – túto časovú schránku musíme otvárať všetci spolu,” uviedol na sociálnej sieti primátor Bratislavy Matúš Vallo a dodal, že málokedy sa podarí mať taký priamy dotyk s históriou mesta.

 

„Schránka ukrýva časový odkaz z tej doby pre nás všetkých,” doplnil s tým, že pravdepodobne v nej budú typické predmety z 19. storočia. „Bude to určite napínavé, takýto moment sa už pravdepodobne v našom živote nezopakuje,” uzavrel.

Časová schránka  bola vyrobená z medi a do sochy bola vložená v roku 1845. V stredu večer ju v priamom prenose  otváral dlátom a kladivom akademický sochár a reštaurátor Stanislav Kožela. „Schránka je hermeticky uzatvorená a spoj je precínovaný, preto dúfame, že kokumenty v nej budú v dobrom stave,“ povedaľ Kužela, keď sa púšťal do práce.

V schránke odborníci našli dobové platidlá – či už mince alebo papierové bankovky, „bankocetle“ resp. výmenne lístky, kapsulu s relikviami deviatich svätých, historické mince dokonca z roku 1812, zloženie vtedajšej mestskej rady, pôvodný dokument zoznamu relikvií z roku 1758 a aj medené platničky o zhotovení a rekonštrukciách sochy archanjela Michala.

Na dokumente od zhotoviteľov strechy veže sa okrem ich mien a informácií o tom, odkiaľ pochádzajú, píše aj krátky odkaz: „Pri tejto stavbe sme použili ruku a usilovnosť a s pomocou Božou sme túto vežu vyviedli do výšky. Vy, ktorí tento list nájdete a prečítate, spomeňte si na zomrelých a pomodlite sa za trpiace duše v očistci,“.

Primátor mesta Bratislavy Matúš Vallo povedal, že mal počas otvárania zimomriavky. Pri otázke, čo vložia do časovej schránky pre ďalšie generácie, bližšie popísal plány mesta: „Máme iniciatívu, aby nám ľudia posielali svoje tipy. Najlepších päť z nich vyberieme a jeden odhlasujú ľudia,“ vysvetlil.

Zdroj : FB / Múzeum mesta Bratislavy

Rekonštrukcia Michalskej veže

Komplexnú rekonštrukciu Michalskej veže realizuje mesto od júla tohto roka a potrvá približne 18 mesiacov. Koncom septembra z barokovej strechy veže vo výške 51 metrov nad Bratislavou zložili medenú plastiku Archanjela Michala v súboji s drakom (symbol diabla) v značne poškodenom stave. Socha v najbližších týždňoch a mesiacoch prejde reštaurovaním. Jedným z prvých krokov bude vybratie a otvorenie časovej schránky z tela anjela, ktorá bola dovnútra vložená v roku 1845. „Otvorenie časovej schránky je predmetom veľkého záujmu a pozornosti, aj preto bude možné schránku a jej historický obsah po ošetrení a zakonzervovaní vidieť v rámci krátkej inštalácie v Múzeu mesta Bratislavy (MMB),” poznamenala Katarína Selecká.

Projekt s oficiálnym názvom Rekonštrukcia a obnova Národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Bránová veža “Michalská brána” je spolufinancovaný z dotácie Ministerstva kultúry SR. Celkový rozpočet na generálnu obnovu objektu, ktorý zahŕňa Michalskú vežu a Múzeum zbraní, predstavuje 1,6 milióna eur. Z dotácie ministerstva pôjde 598 500 eur, zvyšok je financovaný z rozpočtu Hlavného mesta SR Bratislavy.

Zdroj : TASR / Dano Veselský