Regióny Bratislava

Hľadáte DOBRE PLATENÚ robotu? TU pribudnú stovky pracovných miest

Ilustračné foto. ZDROJ: FB/Polícia Prešovský kraj

BRATISLAVA – Nájsť si dnes prácu nie je vôbec jednoduché. A už vôbec nie je jednoduché nájsť si dobre platenú prácu, navyše takú, ktorá prekračuje bežné ohodnotenie. Napriek pandémii a s ňou spojených problémov v automobilovom priemysle si bratislavský závod Volkswagenu vysoký mzdový štandard udržal. A vytvára stále nové pracovné miesta.  

 

Vlani dosahoval priemerný plat v automobilke až 2 250 eur, pričom v národnom hospodárstve bol o skoro 1 000 eur nižší. V priemernom zárobku Volkswagen Slovakia nie je zahrnutý manažment firmy. Je v ňom však ukrytý 13. či 14. plat, odmena za hospodárske výsledky, osobné ohodnotenie či iné príplatky.

Vo Volkswagene platí kolektívna zmluva od septembra 2019 do konca augusta 2023. Zahŕňa postupné každoročné zvyšovanie tarifných miezd v štyroch krokoch a jednorazové platby pre všetkých tarifných zamestnancov v jednotnej výške. Tento rok prinesie zamestnancom napríklad zvýšenie o ďalších 4,5 percenta a jednorazovú platbu vo výške 200 eur. Za hospodárske výsledky bol tiež každému vyplatený bonus vo výške 1 671 eur.


Žilinská Kia bude v decembri rozdávať 14 platy a zvýši mzdy


Zavedenie nových modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb do výroby si v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia vyžiada aj vytvorenie niekoľko sto pracovných miest, okrem iného aj v logistike. Tá v súčasnosti denne pripravuje pre výrobu približne 70 000 zásobníkov s materiálom a so začiatkom výroby nových modelov sa tento počet zvýši o ďalších 11 000 zásobníkov, informovala hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová.

“V bratislavskom závode Volkswagen Slovakia aktuálne logistika zabezpečuje vyše 26 000 druhov dielov pre výrobu ôsmich modelov štyroch koncernových značiek. Do závodu smeruje každý deň viac ako 650 kamiónov s nakupovanými dielmi a ďalších 600 just in sequence nákladných vozidiel od lokálnych dodávateľov. Zo Slovenska pochádza až 25 % výrobného materiálu, čo predstavuje nákupný objem vo výške dvoch miliárd eur,” priblížila Kovarovič Makayová.

Hlavnou tepnou logistiky vo Volkswagen Slovakia je logistické centrum. Diely sa dopravujú na miesto ich zabudovania do vozidiel po 217 trasách, z ktorých 40 % zabezpečujú automaticky riadené vozíky. Kovarovič Makayová dodala, že sa spoločnosť pripravuje na nasadenie novej generácie automaticky riadených vozíkov v novovznikajúcej karosárni a zavedie aj novinku v podobe vysokozdvižných automaticky riadených vozíkov.