Regióny Bratislava

Hlavné mesto dostalo státisícovú pokutu. Dôvodom je sporné verejné obstarávanie na zabezpečenie zimnej údržby

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Hlavné mesto dostalo státisícovú pokutu. To magistrátu udelil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý skonštatoval, že pri obstarávaní zimnej údržby porušilo bývalé vedenie mesta zákon. Pokutu je stále možné znížiť, mesto však musí súhlasiť so všetkými zistenými skutočnosťami. 

 

V súčasnosti ÚVO vyčíslilo pokutu na takmer 390-tisíc eur, tá ešte stále môže byť znížená o polovicu na 194-tisíc. Podľa hovorcu hlavného mesta Petra Bublu existovali pochybnosti o zazmluvnení zimnej údržby predchádzajúcim vedením, a teda exprimátorom Ivom Nesrovnalom, už od začiatku. “Verejné obstarávanie, ktoré predchádzalo spornému rokovaciemu konaniu neskončilo, keďže jediný uchádzač pre pochybnosti o priebehu obstarávania odmietol podpísať zmluvu s mestom a sám podal námietku. V časovej tiesni, aby bola vôbec zabezpečená nejaká zimná údržba, predchádzajúce vedenie mesta následne zvolilo rokovacie konanie, z ktorého vybralo dve firmy, ktoré v súčasnosti pre mesto zimnú údržbu zabezpečujú,” vysvetľuje Bubla. Ako ďalej uviedol, súčasné vedenie na čele s Matúšom Vallom rešpektuje rozhodnutie úradu a uprednostnia zaplatenie nižšej pokuty. 

Dodal, že v súčasnosti mesto spustilo efektívnejší spôsob obstarania zimnej a letnej údržby. “Ide o dynamický  nákupný systém, ktorý  umožňuje  vyhlásenie viacerých menších súťaží dostupných pre väčší počet uchádzačov. Okrem iného umožňuje vyhlásiť tiež samostatné súťaže pre jednotlivé lokality aj jednotlivé služby. Súčasne stále pracujeme na zriadení Mestského komunálneho podniku, ktorý prevezme na seba letnú aj zimnú údržbu, čím úplne predídeme vzniku podobných situácií,” uzavrel.