Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Nepríjemná správa pre pacientov! Od piatka budú ambulantní lekári poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť

Ambulancie v ZAP budú od apríla v nezmluvnom vzťahu s VšZP ZDROJ: zoznam.sk

BRATISLAVA – Zväz ambulantných poskytovateľov sa nedohodol so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti. Od 1. apríla tak budú lekári s poisťovňou v nezmluvnom vzťahu, pričom pacientom budú poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Potvrdila to výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová.

 

Ako uviedla, Všeobecná zdravotná poisťovňa nepristúpila na požiadavky zväzu a odmietla tiež návrh o prijatí zmluvy na prechodné obdobie. Zväz ambulantných poskytovateľov podľa jej slov ponúkol štátnej zdravotnej poisťovni možnosť, že prijme jej podmienky a uzavrie zmluvu na mesiac, aby bola pre pacientov zabezpečená zdravotná starostlivosť, kým budú prebiehať ďalšie rokovania. “Ponuku odmietli, tlačia nás do podpisu zmluvy do konca roka,” doplnila Trenčanská Bedušová.

„Ambulantný sektor sa ocitol vo veľmi špecifickej situácii. Ambulantní lekári zostali v schéme pomoci regulácie energií úplne stratení. Spotreba energií v ambulanciách je totiž malá, porovnateľná so spotrebou energií v domácnostiach. Čiže by mali mať nárok na regulované ceny, dokonca aj ako malí podnikatelia. Problém je však v tom, že ambulancie lekárom nepatria. Nie sú majiteľmi odberných miest a budovy, v ktorých ich ambulancie sídlia spadajú do systému neregulovaných cien energií,“ povedala výkonná riaditeľka na oficiálnej stránke Zväzu ambulantných poskytovateľov. Napriek tomu, že Zväz ambulantných poskytovateľov ako prvý na tento problém upozornil už pred mesiacmi, ani po sérií rokovaní s kompetentnými nebol vyriešený. Môže však vážne ohroziť fungovanie mnohých ambulancií. „Od začiatku roka sa kvôli zvyšovaniu cien energií už desiatky ambulancií zatvorili a stovky ambulancií v našom zväze čakajú ako sa nám podarí tento boj dobojovať s kompetentnými ministerstvami a poisťovňami,“ skonštatovala výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová.
Nemocnice hrozia koncom zmlúv s poisťovňami, nespokojné sú i ambulancie a odbory. Zdroj: TASR / Roman Hanc

“Lekári upozorňujú, že potrebujú vedieť, ako si vláda predstavuje financovanie zdravotníctva a personálnu stabilizáciu zdravotníkov, budovanie nových nemocníc a rekonštrukciu existujúcich, ako aj vytvorenie podmienok na naplnenie optimálnej siete všeobecných a špecializovaných ambulancií v zodpovedajúcej kvalite. Aj keď sa zvládanie a komunikácia pandemickej situácie zo strany štátu v poslednom období zlepšila, lekári naďalej vnímajú pretrvávajúcu neistotu týkajúcu sa adekvátneho financovania poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,” uvádza vo vyhlásení Slovenskej lekárskej komory. Ako negatívum lekári vnímajú pretrvávajúcu neistotu, týkajúcu sa adekvátneho financovania výkonov realizovaných poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. „Neochota ministerstva financií poskytnúť do systému dostatok financií zvyšuje napätie v radoch poskytovateľov, ktorí môžu mať reálny problém zabezpečiť prevádzku zdravotníckych zariadení bez zníženia kvality a dostupnosti,“ zdôraznila Slovenská lekárska komora.

Naopak, lekári združení v Aliancii všeobecných lekárov Slovenska sa s Všeobecnou zdravotnou poisťovňou na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti od 1. apríla dohodli. “Dosiahli sme maximum možného aj vďaka rozumným kompromisom na oboch stranách. V slovenskom zdravotníctve stále reálne chýba vyše 360 miliónov eur a je zrejmé, že jeho dofinancovanie v najbližších mesiacoch je nevyhnutné a nemožno ho donekonečna tlačiť pred sebou,” povedala prezidentka aliancie Monika Palušková. Ozrejmila, že s Všeobecnou zdravotnou poisťovňou aj súkromnou Union zdravotnou poisťovňou majú lekári v Aliancii všeobecných lekárov Slovenska platné zmluvy do konca roka 2022. S Dôverou naďalej rokujú.

 

správu aktualizujeme