Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

HORÚCA AKTUALITA: Zadržali jedného z najhľadanejších Slovákov, funkcionára NAKA Jána Kaľavského

V Bosne a Hercegovine zatkli jedného z najhľadanejších Slovákov. Zdroj: zoznam.sk

BRATISLAVA – Podľa informácii zregiónu.sk zadržala miestna polícia v Bosne a Hercegovine bývalého funkcionára NAKA Jána Kaľavského, ktorý bol viac ako polroka na úteku v zahraničí.

 

Zdroj z prostredia polície potvrdil pre zregiónu.sk, že v sobotu ráno zadržali v Bosne a Heregovine Jána Kaľavského. “Zatiaľ prebieha výmena informácii a bližšie informácie ešte nie sú známe” povedal náš zdroj. Informáciu o zadržaní Jána Kaľavského nám potvrdila aj jeho advokátka Eva Mišíková. “Áno, mám tu informáciu, že bol zadržaný, ale bližšie sa vyjadrovať nechcem, lebo nemám povolenie klienta,” povedal Eva Mišíková pre zregiónu.sk. Poďla našich informácii bol Ján Kaľavský zadržaný potom, ako požiadal o azylové konanie v Bosne a Hercegovine.  “V tejto chvíli môžeme uviesť, že partnerská zložka Interpol Sarajevo nám potvrdila zadržanie Jána Káľavského v Bosne a Hercegovine, bližšie informácie nebudeme poskytovať,” povedal pre zregiónu.sk Michal Slivka z odboru odbor komunikácie a prevencie Polícajného prezídia SR.

Na bývalého šéfa operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Jána Kaľavského vydali ešte v októbri 2021 európsky aj medzinárodný zatýkací rozkaz. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. “Dňa 1. októbra 2021 vydal na J. K., obvineného z pokračujúceho zločinu prijímania úplatku a iné, príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz,” podotkla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková. Hovorca Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Dalibor Skladan vtedy informoval, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obvinil Jána Kaľavského pre pokračujúcu korupčnú trestnú činnosť spáchanú v súbehu s pokračujúcim trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa. Dnes je vyšetrovanie ukončené s návrhom na podanie obžaloby. Kálavsky sa tak postaví pred Špecializovaný trestný súd.

 

Ján Kaľavský, NAKA, exfunkcionár, pátranie
Jeden z najhľadanejších Slovákov Ján Kaľavský. Foto: polícia SR

Ján Kaľavský bol agentom a kľúčovým svedkom v kauze zadržaných elitných policajtov NAKA. Pravé Kaľavského svedectvo bolo jedným z rozhodujúcich pri rozhodovaní o ich väzbe. Bývalý funkcionár Národnej kriminálnej agentúry Ján Kaľavský mal za vynášanie informácií o plánovaných policajných akciách dostávať úplatky vo forme auta, pneumatík, mobilného telefónu a nových okien na vlastnej chate. Svedčil o tom aj obvinený Peter Petrov prezývaný Tiger, s ktorým sa Káľavský dlhé roky poznal a zároveň mal byť aj oficiálne Kaľavského informátorom. Podľa polície ich vzájomný vzťah prerástol do akéhosi výmenného obchodu – za peniaze či iné protislužby mal šéf operatívcov NAKA vynášať cenné informácie z vyšetrovania práve svojmu informátorovi Petrovi Petrovovi.

 

správu aktualizujeme