Regióny Bratislava

Horúčavy sú pre ľudí bez domova ohrozením, upozorňuje organizácia Depaul. Ľudí vyzývajú k empatii

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Nápor, ktorý prinášajú horúce dni, ohrozuje okrem iných rizikových skupín aj ľudí bez domova. Najčastejšie ich ohrozuje dehydratácia či úpaly. Upozorňuje na to nezisková organizácia Depaul Slovensko, podľa ktorej je dôležité pomôcť takýmto ľuďom rovnako ako v zime.

 

Prudké výkyvy počasia pociťujú podľa organizácie predovšetkým ľudia v núdzi, ktorých trápia rôzne zdravotné problémy alebo vysoký vek, čo platí u väčšiny z nich. “Hoci leto pre ľudí bez domova prináša so sebou pocit úľavy, pretože nemajú také problémy s nocľahom ako v chladných mesiacoch, prináša aj ohrozenia,” tvrdí organizácia Depaul Slovensko, ktorá pomáha ľuďom bez domova v Bratislave. Medzi ohrozenia patria napríklad úpaly, rýchlejší rozmach infekčných chorôb či dehydratácia.

„V prípade, že vieme o klientoch, ktorí majú zdravotné problémy, navštevujeme ich častejšie, zisťujeme, či majú dostatok liekov. Leto je aj čas dovoleniek, preto býva niekedy problém dostať sa ku lekárom. Snažíme sa veci riešiť v predstihu, aby sme eliminovali riešenie problémov na poslednú chvíľu počas najväčších horúčav,” vysvetlila terénna pracovníčka Depaul Slovensko Lucia Nagyová. Svojim klientom pripomínajú možnosť navštevovať denné centrá pre hygienu a nezabúdať na pitný režim.

Depaul Slovensko v lete pomáha ľuďom bez domova na viacerých úrovniach, ide najmä o rozdávanie pitnej vody či šiltoviek z dôvodu ochrany pred priamym slnkom. Organizácia však pripomína, že pomáhať môže každý. “Nebojte sa počas najhorúcejších dní zastaviť pri človeku v núdzi a spýtať sa ho na jeho stav. Pomôcť môže aj darovaná fľaška minerálnej vody či ovocie,” vyzýva organizácia.