HRÔZA V NEMOCNICI Agresívny muž ZAÚTOČIL na zdravotníkov! Sestru bil do tváre a hodil na zem: Majú vážne ZRANENIA

BRATISLAVA – Včera podvečer došlo na Centrálnom prijímacom oddelení na Kramároch v Bratislave k útoku 44-ročného pacienta, ktorého do nemocnice priviezla sanitka. Útok agresívneho muža opísala Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) na sociálnej sieti.

Podľa ich vyjadrenia približne po 15 minútach po prevoze, muž napadol pacienta čakajúceho na vyšetrenie, ktorému prišla na pomoc sestra z ambulancie. „Agresívny muž v útokoch pokračoval a fyzicky zaútočil na sestru, ktorú udieral do tváre a následne ju sotil na zem. Náš ďalší zdravotník sa snažil agresívneho pacienta spacifikovať, ten mu pritom spôsobil vážne poranenie pravej ruky,“ opisuje hrôzu nemocnica.

Obaja napadnutí utrpeli ľahšie až stredné poranenia tváre a horných končatín. Zranenie ruky, ktoré utrpel zdravotník, si bude vyžadovať dlhšiu liečbu. Napadnutá sestra je v šoku a zo zranení sa bude liečiť niekoľko dní.

Ostatný personál okamžite, ešte v čase útoku, privolal bezpečnostnú služba a políciu, ktorá agresívneho pacienta umiestnila do cely predbežného zadržania. Univerzitná nemocnica Bratislava naňho v najbližších dňoch podá trestné oznámenie.

Pacienti napádajú zdravotníkov opakovane, upozorňuje riaditeľ

„Ako lekár som sa s agresívnymi pacientmi stretol už niekoľkokrát, je to vždy veľmi nepríjemné a, pochopiteľne, nikto z nás nechce takéto situácie pri výkone svojej práce zažívať. Pre mňa osobne je však zarážajúce ako často prichádza k takýmto agresívnym útokom na zdravotníkov,“ uviedol riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava, Alexander Mayer.

„Už to nie je iba o vytrhnutých stoličkách v čakárni, dokopaných dverách na ambulancii alebo poškodených nemocničných posteliach, čo je samozrejme tiež veľký problém, ale hnev a agresia niektorých osôb sa obrátila na nevinných ľudí, v tomto prípade na lekárov, sestry, sanitárov a ostatných zdravotníkov, ktorí si iba robia svoju prácu – zachraňujú životy a liečia chorých,“ podotkol riaditeľ.

Zdravotníci nesmú byť vystavovaní verbálnym ani fyzickým útokom. Chcel by som preto požiadať spoločnosť o odsúdenie takýchto činov a podporu zdravotníkov, ktorí tiež žijú svoje životy, majú svoje rodiny a nechcú byť terčami agresie. Mojim kolegom želám skoré uzdravenie a ďakujem im za ich odvahu, postaviť sa agresorovi a brániť napadnutých,“ dodal riaditeľ.

Po včerajšom útoku Univerzitná nemocnica Bratislava plánuje zavádzať aj ďalšie opatrenia, ktoré zvýšia bezpečnosť zdravotníkov a eliminujú útoky.

Útokom v nemocnici sa zaoberá aj bratislavská polícia. „Zadržaním podozrivého muža bolo začaté trestné stíhanie vo veci trestného činu výtržníctva v súbehu s trestným činom ublíženia na zdraví. Po vykonaní potrebných úkonov bol podozrivý eskortovaný do cely policajného zaistenia. Prípad je realizovaný v tzv. super rýchlom konaní,“ informovala hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Jana Šimunková.

Viac o téme: Bratislava, lekár, nemocnica, pacient, útok

Súvisiace články