Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Hrozí nám ďalšia PANDÉMIA? Z TÝCHTO krajín sa na Slovensko len tak ľahko NEDOSTANETE!

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – To, čoho sme sa asi najviac báli, sa už čoskoro môže stať realitou. Len nedávno sme sa konečne zbavili jedných z najväčších okov, ktoré Slovensko zužovali a už nám hrozia ďalšie. Vzhľadom na rýchle šírenie nového subvariantu omikronu v USA a výskyt nového variantu covid-19 v Číne, odborníci navrhujú, aby sa opäť začali nosiť rúška.

 

Situácia je zlá. Nový variant koronavírusu, ktorý vedci v Číne objavili len nedávno, sa šíri extrémnou rýchlosťou. Ako uviedla agentúra Reuters, v súvislosti s covidom-19 zomrelo len za mesiac v čínskych nemocniciach takmer 60-tisíc ľudí, konkrétne v období od 8. decembra minulého roka do tohtoročného 12. januára.

Preto slovenskí hygienici plánujú sprísniť opatrenia, a to predovšetkým na letiskách. Podľa nich sa takto môže nebezpečný vírus najrýchlejšie dostať aj ku nám na Slovensko. Pri priletení z rizikových krajín, predovšetkým z Číny, sa preto pripravte na výrazné obmedzenia.

„V súčasnosti posilňujeme monitoring odpadových vôd v okolí významných medzinárodných letísk na Slovensku aj napriek tomu, že nemáme priame spojenia z Číny. To nám doplní prehľad o aktuálnej epidemiologickej situácii,“ vysvetľujú hygienici z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Opatrenia sa sprísnia

Aby nedošlo k ďalšej pandémii na Slovensku je podľa nich najdôležitejšie dodržiavať pri prílete z Číny bezpečnostné opatrenia, ako napríklad povinné testovanie cestujúcich pred príletom resp. po prílete, používanie respirátorov, zvýšená dezinfekcia a pod.

„Aktuálne preverujeme možnosti vyšetrovania odpadových vôd priamo z lietadiel na základe posúdenia rizika zavlečenia vírusu v rámci medzinárodných letov na územie SR, hoci ide o odporúčanie najmä pre krajiny, ktoré majú priame letecké spojenie s Čínou,“ spresňujú.

Ide o najinfekčnejšiu formu

Situácia je kritická aj v USA. Na rýchly pribúdajúci počet nakazených upozornila svetová zdravotnícka organizácia WHO. Cestujúcim by sa podľa nej malo odporučiť nosenie rúšok vo vysoko rizikových prostrediach, napríklad počas diaľkových letov.

„Takéto odporúčanie by malo byť vydané pre pasažierov prichádzajúcich z oblastí, v ktorých dochádza k rozsiahlemu šíreniu ochorenia COVID-19,“ uviedla. WHO upozornila, že nový subvariant XBB.1.5 doposiaľ najinfekčnejšou formou koronavírusového variantu omikron. Aktuálne sa výrazne šíri v USA, kde počas prvého januárového týždňa (do 7.1.) predstavoval 26,7 percenta zaznamenaných prípadov nákazy.

Podľa hygienikov je u nás zatiaľ situácia stabilizovaná. Za včerajší deň, 15. januára pribudla na Slovensku 106 nových prípadov nakazených koronavírusom. Pokiaľ sa však na Slovensko nedostanú subvarianty vírusu z USA a Číny, nemáme sa čoho obávať.