Regióny Bratislava Pezinok

Je rozhodnuté! David Lindtner obvinený v akcii Víchrica zostáva naďalej vo väzbe

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

PEZINOK – Bývalý predseda Okresného súdu Bratislava III David Lindtner obvinený v rámci minuloročnej policajnej akcie Víchrica bude naďalej väzobne stíhaný. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné.

 

Sudca rozhodoval o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry predĺžiť väzbu Davidovi Lindtnerovi obvinenému počas minuloročnej akcie Víchirca. Zároveň na neverejnom výsluchu, ktorý sa začal v utorok o 10.00 h, rozhodoval aj o žiadosti obvineného, aby bol z väzby prepustený.

“Voči rozhodnutiu v časti nevyhovenia žiadosti o prepustenie sme podali sťažnosť. Rozhodovať bude Najvyšší súd,” potvrdil obhajca obvineného Milan Cibík.

“Po výsluchu obvineného Davida L. rozhodol sudca pre prípravné konanie ŠTS tak, že žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu zamietol a súčasne väzbu nenahradil inštitútmi podľa Trestného poriadku tak, ako to navrhoval obvinený v žiadosti o prepustenie z väzby na slobodu. Súčasne vo vzťahu k tomuto obvinenému návrh na predĺženie lehoty väzby zo strany prokurátora ÚŠP podaný 15. apríla 2021 zamietol,” informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Proti tomuto rozhodnutiu v časti, v ktorej bol zamietnutý návrh prokurátora, prokurátor zahlásil ihneď do zápisnice sťažnosť. O nej bude rozhodovať Najvyšší súd.

Davida Lindtnera, podnikateľa Zoroslava Kollára a bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu Jarmilu Uurbancovú zadržala Národná kriminálna agentúra minulý rok 28. októbra v rámci akcie Víchrica. Jarmila Urbancová a David Lindtner sú obvinení zo zločinu prijímania úplatku. Zoroslava Kollára obvinili zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. O ich väzbe postupne rozhodoval Špecializovaný trestný súd a Najvyšší súd.

Naposledy súd 4. februára zamietol žiadosť Davida Lindtnera prepustiť ho z väzby na slobodu. Zoroslava Kollára na začiatku marca síce súd prepustil na slobodu, ale Najvyšší súd koncom marca rozhodnutie prvostupňového súdu zrušil, vyhovel žiadosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a ponechal ho vo väzbe. Jarmilu Uurbancovú prepustili z väzby koncom marca.