Regióny Bratislava Pezinok Top

JE ROZHODNUTÉ Sheila, ktorá pomočila a zapálila Korán, si za vyhrážanie prezidentke vypočula trest

Sheila Korán Čaputová

PEZINOK – Špecializovaný trestný súd v Pezinku rozhodoval o osude Sheily Szmerekovej, ktorá sa do povedomia verejnosti zapísala ako podpaľačka islamského Koránu, ktorý okrem iného aj omočila. Aby toho nebolo málo, Sheila si na mušku zobrala ešte vlani aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorej sa bez ostychu vyhrážala. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhol obviniť Sheilu z extrémizmu, nebezpečného vyhrážania a iných trestných činov. Navrhovaná bola aj odborná psychiatrická liečba, ktorá jej bola pred malou chvíľou aj nariadená.

 

Sheila Szmereková sa na začiatku septembra 2020 vyhrážala prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry jej navrhol uložiť ochranné opatrenie, psychiatrické liečenie, a to ústavnou formou. Podľa znalcov v čase spáchania skutku nebola v stave rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania. “Nie je dôvod dať mi ochrannú liečbu len preto, že poviem že sa mi niečo nepáči. Nikomu som sa nevyhrážala ani smrťou, ani ujmou na zdraví,” povedal obvinená na úvod verejného zasadnutia.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a uložil Scheile Szmerekovej psychiatrické liečenie ústavnou formou. Rozhodnutie nie je právoplatné. Sheila Szmereková a jej advokátka podali voči rozhodnutiu odvolanie. Bude o ňom rozhodovať Najvyšší súd SR. Sheila Sz. sa aktuálne nachádza v nemocnici v Pezinku. “Odvolávam sa, nie som psychicky chorá,” povedala po rozhodnutí.
Zdroj: snímka z reportáže TV Markíza

Sheila Szmereková, obvinená z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia, prečinu nebezpečného vyhrážania a ďalších skutkov, je väzobne stíhaná od konca októbra minulého roka. Rozhodol o tom najskôr Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, a následne aj Najvyšší súd SR.

 

Zdroj: snímka z YouTube

Pestrá minulosť

Národná kriminálna agentúra ju zadržala 8. októbra 2020 a obvinila z viacerých trestných činov. V minulosti mala zadržaná napríklad pomočiť a spáliť Korán. Obvinenia voči nej boli vznesené aj zo zločinu výroby extrémistických materiálov v spolupáchateľstve v súbehu s prečinom násilia proti skupine obyvateľov, prečinom hanobenia rasy a presvedčenia, ako i prečinom podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti.

Zdroj: snímka z YouTube