JEDINEČNÁ PRÍLEŽITOSŤ: K Zemi sa približujú kométy pozorovateľné aj malými ďalekohľadmi

BRATISLAVA – K Zemi sa v týchto dňoch približujú periodické kométy 7P/Pons-Winnecke a 10/P Tempel 2. Patria do Jupiterovej rodiny komét. V máji a v júni budú jasnejšie ako 12. magnitúda a na oblohe ich bude môcť verejnosť pozorovať aj malými ďalekohľadmi. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Katarína Gáliková.

 

Periodická kométa 7P/Pons–Winnecke je považovaná za materskú kométu meteorického roja Júnové Bootidy. Historicky najúspešnejší objaviteľ všetkých komét Jean-Louis Pons ju objavil 12. júna 1819. Po tom, ako sa stratila, ju 9. marca 1858 na oblohe znovu našiel Friedrich A. T. Winnecke.

„Obežná doba tejto kométy je 6,31 roka a priemer jej jadra odhadujeme na 5,2 kilometra. Perihéliom prejde 27. mája a najbližšie k Zemi bude 12. júna,“ spresnil Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied a dodal, že vďaka tomu bude kométa v prvej polovici júna jasnejšia ako 10. magnitúda. Od mája do júna bude kométa 7P/Pons–Winnecke zo Slovenska pozorovateľná v druhej polovici noci. Jasnejšia ako 12. magnitúda bude až do polovice augusta.

Májové a júnové rána si tesne pred východom Slnka možno spestriť aj pozorovaním periodickej kométy 10P/Tempel 2. Svoje meno dostala podľa astronóma Ernsta W. L. Tempela, ktorý ju objavil 4. júla 1873. Jej obežná doba je 5,3 roka a odhadovaný priemer jadra 10,6 kilometra.

„Jej perihéliová vzdialenosť je 1,41 astronomickej jednotky. Najbližšie popri Zemi prešla v roku 1925 vo vzdialenosti len 0,35 astronomickej jednotky. V roku 2026 sa k Zemi priblíži opäť, a to na vzdialenosť 0,41 astronomickej jednotky,“ doplnil astronóm. Astronomická jednotka je priemerná vzdialenosť Zeme od Slnka.

Viac o téme: 10/P Tempel 2, 7P/Pons-Winnecke, ďalekohľad, Jupiter, kométy, obloha, pozorovanie, rodina, Slnko, Slovenská akadémia vied, verejnosť, východ, zem

Súvisiace články