Regióny Bratislava

K štúdii projektu športovo-rekreačného areálu dostal Bratislavský samosprávny kraj vyše 100 pripomienok

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zaevidoval k urbanistickej štúdii (UŠ) na projekt plánovaného športovo-rekreačného areálu na takmer deväťhektárovom pozemku v bratislavskej Petržalke viac ako 100 pripomienok. Ide o pozemok, ktorý patrí kraju od roku 2008 a napriek viacerým zámerom v minulosti je stále nevyužitý.

 

“Celkovo prišlo k urbanistickej štúdii vyše 100 pripomienok od desiatich dotknutých organizácií. Týkali sa tak obsahovej, ako aj formálnej stránky štúdie a všetky boli zobrané na vedomie,” uviedla pre TASR hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Čistopis urbanistickej štúdie aj s vyhodnotenými pripomienkami sa nachádza aktuálne na bratislavskom magistráte. Bratislavský kraj ho doručil 19. mája, čo potvrdila hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. “Čistopis UŠ bol spracovaný na základe výsledkov verejného prerokovania v jednom variante riešenia a 2. júna doplnený spracovateľom návrhu riešenia o dva opravené výkresy,” priblížila Rajčanová.

V súčasnosti je uvedený územnoplánovací podklad podľa hovorkyne na posúdení jednotlivými odbornými oddeleniami magistrátu. “Viac informácií budeme vedieť dať po posúdení tohto podkladu,” doplnila.

Pozemok s rozlohou takmer deväť hektárov na konci Petržalky kúpil BSK v roku 2008 za vtedajších 287 miliónov korún (približne 9,5 milióna eur). V minulosti sa na ňom uvažovalo o viacerých nakoniec nezrealizovaných projektoch, napríklad Danube Arene. Lokalita je aj v územnom pláne mesta definovaná ako územie na šport.

Na dlhodobo nevyužívaný a zarastajúci pozemok upriamil po čase pozornosť koncom júna 2017 aj novomestský starosta a vtedajší kandidát na predsedu BSK Rudolf Kusý. Ten chcel v prípade víťazstva v krajských voľbách vybudovať do piatich rokov Park športu a oddychu, pričom verejná diskusia s občanmi mala dať odpoveď na otázku, čo si obyvatelia na danom pozemku želajú. Na výber mali z piatich možností – šport, oddych, príroda, deti a seniori.

Kraj však mal záujem vybudovať na pozemku Family park, teda park rodinného typu so zábavno-vzdelávacím a oddychovo-rekreačným charakterom. Vyhlásenú verejnú súťaž na koncesionára, ktorý by Family park vybudoval a prevádzkoval, však musel kraj aj napriek predĺženiu termínu súťaže nakoniec zrušiť, lebo sa do nej nikto neprihlásil.

Myšlienku na vybudovanie areálu zakotvil kraj pred dvoma rokmi ako jednu zo svojich priorít do programového vyhlásenia.