Regióny Bratislava

Kauza DOTÁCIÍ: Ďalšie odchody na magistráte, Sulík podáva TRESTNÉ OZNÁMENIE

Richard Sulík. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Po škandále s dotáciami a následnej ostrej kritike z vlastných radov končia bratislavskí mestskí poslanci Soňa Svoreňová a Tomáš Korček v klube Nezávislých poslancov. Kroky podniká už aj rezort hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka (SaS), ktorý pripravuje podanie trestného oznámenia.

 

Predseda poslaneckého klubu Nezávislých poslancov a starosta Vrakune Martin Kuruc pre Zoznam.sk potvrdil, že obaja poslanci odišli na vlastnú žiadosť, čo zvyšní štyria členovia klubu rešpektovali. Medzi zvyšných členov patrí okrem Kuruca ružinovský starosta Martin Chren, Jozef Uhler a Katarína Augustinič. Práve spomínaná Augustinič ešte v utorok na sociálnej sieti uviedla, že argumenty jej dvoch, dnes už bývalých kolegov, ju nepresvedčili a za seba vylúčila akékoľvek ďalšie pôsobenie v spoločnom klube. „Situácia ma vôbec neteší, keďže vrhá zlé svetlo na nás všetkých a ak chceme ľudí presvedčiť, že to chceme robiť inak, nemôžeme hľadať ani schémy, ani skratky ani žiadne výhody pre seba a svoje záujmy a hlavne v čase, keď sa mnohým našim obyvateľom žije naozaj ťažko,“ uviedla s dovetkom, že na ich mieste by zvážila ďalšie pôsobenie vo verejnom živote.

Svoreňová, okrem toho, že je mestskou poslankyňou, je tiež predsedníčkou komisie pre cestovný ruch a medzinárodnú spoluprácu. V rovnakej komisii sedí aj odídenec Tomáš Korček. Ďalší aktér kauzy dotácií Rastislav Tešovič je zasa predsedom finančnej stratégie pre správu a podnikanie s majetkom mesta. Na stole by tak mohol byť aj návrh na to, aby boli z týchto funkcií odvolaní. Najbližšie mestské zastupiteľstvo bude vo štvrtok ráno.

 

Zdroj: FB / Transparency International Slovensko

Trestné oznámenie

Kauza vyvolala kroky aj na ministerstve hospodárstva, ktoré pandemické dotácie udeľuje. Hovorkyňa rezortu Katarína Matejková pre Zoznam.sk potvrdila, že vo veci pripravujú podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa. Minister Richard Sulík po stredajšom rokovaní vlády označil prípad za nehoráznosť. “Ruky by som odťal týmto podvodníkom,” citovala ho agentúra TASR. Minister priblížil, že v prípade štátnej pandemickej pomoci nájomcom zaviedli jednoduchý systém, ktorý je postavený na čestnom vyhlásení. “Nebyrokraticky sme vyplácali peniaze do piatich dní,” podotkol s tým, že systém nechali odobriť aj Európskou komisiou. Sulík pripomenul, že aj dotknutí bratislavskí komunálni poslanci prehlásili na svoju česť, že požadované sumy sú oprávnené. “Teraz sa dozvedám, že to išlo na objekty, ktoré sú dlhodobo prázdne či neboli v prevádzke,” dodal.

Jeho rezort pre Zoznam.sk tiež uviedol, že nemajú možnosti ani kompetenciu vyšetrovať jednotlivé podozrivé prípady, preto plne spolupracujú s Finančnou správou, ktorej postupujú akékoľvek podozrenia a nejasnosti. „Ak sa preukáže, že došlo k podvodnému konaniu, subjekty budú povinné dotácie vrátiť,“ uviedli. Finančná správa v tejto súvislosti tvrdí, že si plní svoje úlohy v rámci kontrolnej činnosti a preveruje všetky podnety, ktoré v súvislosti s pandemickou pomocou na nájomné od rezortu hospodárstva obdržala.

Na podozrivé prideľovanie dotácií štvorici komunálnych poslancov – Rastislavovi Tešovičovi, Tomášovi Korčekovi, Soni Svoreňovej a Radoslavovi Olekšákovi – upozornila Transparency Inetrnational Slovensko.

Podľa zistení mimovládky mal Tešovič od ministerstva hospodárstva získať spolu šesť rôznych dotácií vo výške viac ako 92-tisíc eur. Riadiť má pritom len dve občianske združenia a dve firmy, ktoré mali v posledných výkazoch nulové tržby.

Keď schému dotácií pre Tešoviča rozplietali, vynorili sa ďalšie tri mená lokálnych poslancov – Tomáš Korček, Soňa Svoreňová a Radoslav Olekšák. Má ísť o rôzne obchody s nájomným, ktoré spája to, že boli uzavreté tesne pred pandémiou, väčšinou nakoniec ani žiadnu činnosť nerealizovali, no od štátu si vypýtali veľmi slušné dotácie. “Tešovič s Korčekom už deň po našich otázkach jednu dotáciu za 22-tisíc eur vrátili, vraj si omylom od štátu vypýtali 10-násobne viac, ako chceli,“ uviedla Transparency. Podľa ich informácií svoju 34-tisícovú dotáciu rozhodol vrátiť už aj lamačský miestny poslanec Radoslav Olekšák.