Regióny Bratislava Top

KAUZA IVERMECTIN: Zisťovali sme, kde sa dá zohnať a kedy bude k dispozícií v našich lekárňach

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – O pár dní to bude mesiac, čo minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) rozhodol, že na koronavírus je možné používať aj liečivo Ivermectin. Kým niektorí ho odmietajú, iní sa ho snažia získať za každú cenu a to doslova. V susednom Rakúsku ho kupujú za neuveriteľných 64 eur. Okolo liečiva je na Slovensku chaos. Zisťovali sme, či je už dostupný v bratislavských lekárňach a kedy bude k dispozícií.

 

Vo  verejných lekárňach v hlavnom meste sme dostali protichodné informácie. Samotné lekárne nemajú jasno v tom, či liek môžu alebo nemôžu objednávať. V niektorých menších lekárňach v Petržalke a Starom Meste nám potvrdili, že liek objednali a čakajú na jeho dodanie. „Ľudia si ho pýtajú a chcú ho mať k dispozícií. Preto sme ho objednali,“ povedala nám lekárnička z centra hlavného mesta. S rovnakou reakciou sme sa stretli aj v Petržalke. „Ivermectin by sme mali mať koncom mesiaca,“ reagovala magistra z Petržalky.

V niektorých lekárňach sme sa naopak stretli s negatívnou reakciou. „Nie, nemáme ho a ani ho mať nebudeme,“ reagovala lekárnička z inej lekárne v centre hlavného mesta. Rovnako liek nemá k dispozícií ani sieť lekární Dr.Max. „Liek Ivermectin nemáme v našich lekárňach k dispozícii. Ide o liek, ktorý nie je na Slovensku registrovaný, a teda nie je dostupný vo verejnej lekárni na výdaj na základe lekárskeho predpisu. Na Ivermectin bolo vydané povolenie od Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky za účelom terapeutického využitia pre pacientov s ochorením COVID-19, pričom za takéto použitie zodpovedá ošetrujúci lekár,“ reagoval hovorca sietí lekární Dr.Max Peter Sedláček.

Problémom teda je, že každá lekáreň si rozhodnutie ministerstva zdravotníctva vysvetľuje po svojom. Kým niektoré lekárne argumentujú, že liek nemá byť vo verejných lekárňach a preto ho neobjednávajú, na stránke ministerstva zdravotníctva je publikovaná tlačová správa zo dňa 27. 1. 2021, kde sa okrem iného píše: „Ministerstvo zdravotníctva vydalo povolenie terapeutického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení. Na obdobie 6 mesiacov tak platí povolenie pre nemocničné zariadenia i ambulancie. Hlavnou indikáciou Ivermectinu je profylaxia a liečba pacientov s COVID 19. Liek bude dostupný okrem nemocníc aj v lekárňach na lekársky predpis,“ píše sa na stránke ministerstva zdravotníctva.

 

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V slovenských nemocniciach sa liek už používa pre pacientom s koronavírusom. Zabezpečil ho priamo rezort. Včera dokonca rezort zdravotníctva na sociálnej sieti informoval, že na Slovensko by malo byť dodaných ďalších 9-tisíc kusov (doteraz ich bolo 15-tisíc) pre nemocnice a dokonca hovorí aj o verejných lekárňach.

Verejné lekárne sa hneď po rozhodnutí ministerstva obrátili na distribučné spoločnosti. Najväčšia z nich nám potvrdila, že záujem zo strany verejných lekárni o tento liek je. „Momentálne liekom Ivermectin naša distribučná spoločnosť nedisponuje. Liek Ivermectin na Slovensku nie je registrovaný, ale  na základe povolenia Ministerstva zdravotníctva budeme v dohľadnej dobe mať dané liečivo k dispozícií,“ potvrdila nám hovorkyňa UNIFARMY Alexandra Pechová. Verí, že už čoskoro budú vedieť pokryť dopyt lekární po liečive.

Slováci, ktorí jedinú nádej na liečbu koronavírusu videli v tomto liečive, si ho zháňali ako sa len dalo. Mnohí vycestovali do susedného Rakúska, kde je voľne dostupný v lekárňach. Rozdiel je však v cene. Kým Rakúšania za Scabioral s touto účinnou látkou platia 10 eur, cudzinci musia siahnuť hlbšie do vrecka. Balenie 4 tabliet ich vyjde na 64 eur. Rozdiel v sume hradia rakúske zdravotné poisťovne.

 

Zdroj: Zoznam.sk

Našli sa aj takí Slováci, ktorí si liečivo objednali poštou. Lieky sa k nim nedostali. Finančná správa zásielky zadržala. Argumentuje tým, že liek nie je registrovaný na Slovensku. „Od začiatku tohto roka evidujeme na našich poštových pobočkách niekoľko zásielok liekov obsahujúcich účinnú látku Ivermectin súkromných osôb. Finančná správa ich však nemôže automaticky prepustiť príjemcovi, keďže ide o lieky. V tomto prípade o ich prepustení rozhoduje Štátny ústav na kontrolu liečiv. Finančná správa si od ústavu vyžiada záväzné písomné stanovisko, či je možné tieto lieky prepustiť do voľného  obehu. Ak ŠÚKL nesúhlasí, aby sa lieky dostali k adresátovi, colný úrad vydá rozhodnutie o neprepustení tovaru do voľného obehu,“ povedala pre Zoznam.sk hovorkyňa Finančnej správy SR Martina Rybanská. Podľa jej vyjadrení, súkromné osoby si tento liek dovážať nemôžu. Výnimku dostali len zdravotnícke zariadenia a nemocnice.

Doplnila, že najčastejšie zadržané zásielky pochádzali z krajín ako India, Thajsko, či Rusko. Colníci zadržali doteraz niečo vyše 10 zásielok. „Ľudia si tieto lieky objednávajú z rôznych štátov prostredníctvom internetu, ale lieky sú im väčšinou zasielané z Indie a často bez príbalového letáku len samotné blistre v obálkach.  Išlo o rôzne druhy liekov v zásielkach ako napríklad  Vermact 12, Iverhal 6, Iverhal 12, Spomect 12), ktoré obsahovali účinnú látku invermectin,“ vysvetlila Rybanská.