AKTUÁLNE Kočnerov komplic na úteku skončil v putách! Smeruje rovno za mreže

BRATISLAVA – Polícia podľa informácií Denníka N zadržala Štefana Agha, ktorý bol odsúdený v kauze falšovania televíznych zmeniek na 13-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Českí policajti ho spacifikovali v Prahe na podnet slovenského občana. 

 

Štefan Agh odsúdený v kauze Kočnerových zmeniek nenastúpil do výkonu trestu odňatia slobody. V sobotu, 26. marca po ňom policajti vyhlásili pátranie. Vo štvrtok mu Špecializovaný trestný súd zaslal výzvu na nastúpenie do výkonu trestu a zároveň požiadal o súčinnosť políciu. Agh by si mal vo väzení odpykať 13 rokov a zaplatiť peňažný trest 5-tisíc eur.

Muži zákona priblížili podrobnosti zásahu na sociálnej sieti. Ako uviedli slovenskú políciu kontaktoval vnímavý občan, ktorý spozoroval vo vlakovom vozni muža, ktorý mu pripomínal hľadaného Agha. Pre potreby maximálnej istoty vyhotovil fotografie a video, na základe ktorého mala slovenská polícia istotu, že ide naozaj o muža, ktorý bol právoplatne odsúdený.

Ešte počas trvania cesty vlakom oddelenie cieľového pátrania požiadalo partnerský útvar Národnej jednotky cieľového pátrania Polície Českej republiky, ktoré spoločne participujú v Európskej sieti tímov cieľového pátrania ENFAST, o súčinnosť v pátraní. Akýkoľvek okamžitý zásah českej polície bol znemožnený faktom, že v danom čase nebol ešte zo strany súdu vydaný ani európsky, ani medzinárodný zatýkací rozkaz. Na túto skutočnosť promptne reagoval príslušný súd, ktorý následne Európsky zatykač vydal. Preto sa aj v policajnej databáze patros zmenil dôvod pátrania a to z dodania do väzby na európsky zatýkací rozkaz.

Napriek vzniknutej situácii, ktorú slovenská polícia nevedela ovplyvniť, získané poznatky od občana a výborná spolupráca na úseku cieľového pátrania medzi zúčastnenými policajnými zložkami pripravili úrodnú pôdu na skoré zadržanie hľadanej osoby. Štefana Agha zadržali 30. marca v skorých ranných hodinách na území Praha 4. O jeho vydaní budú v najbližšej dobe rozhodovať české orgány.

„Policajný zbor vyjadruje veľkú vďaku všímavému občanovi, ktorý si všimol Štefana Agha na úteku. Bez jeho poznatkov by k jeho zadržaniu nedošlo v tak krátkom čase. Veríme, že tento prípad bude motivovať ostatných občanov Slovenskej republiky nielen pri poskytovaní informácií o trestnej činnosti a hľadaných osobách, ale aj vo všímavosti svojho okolia,“ vyjadrili vďaku policajti na sociálnej sieti.

Aghovo meno napriek zadržaniu stále figuruje v policajnej databáze. Je naňho vydaný európsky zatýkací rozkaz. Zdroj: minv.sk

Kauza zmenky televízie Markíza

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku odsúdil v októbri minulého roku Štefana Agha v kauze falšovania miliónových televíznych zmeniek na 13 rokov. Trest by si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Súd tiež obžalovanému uložil peňažný trest 5 tisíc eur. Pokiaľ by ho nezaplatil, súd určil náhradný trest v rozmedzí päť mesiacov väzenia. Do výkonu trestu má Agh nastúpiť práve preto, pretože sa voči tomuto rozsudku neodvolal. Neurobil tak ani dozorový prokurátor Špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.

Policajti vyhlásili pátranie po Kočnerovom komplicovi! Štefan Agh, ktorý dostal 13 rokov väzenia, je na úteku

Obžalobu v tejto veci podal prokurátor Šanta 22. júna roku 2021. Na poslednom pojednávaní prokurátor zdôraznil, že miera zavinenia u obžalovaného bola v kauze zmeniek neporovnateľne nižšia ako u odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera, či bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska.

Štefan Agh vinu popieral a vyhlásil, že žiadne zmenky v sume 34,5 milióna eur nesfalšoval a sú pravé. V minulosti figuroval ako obvinený v kauze, v ktorej v januári Najvyšší súd právoplatne odsúdil Pavla Ruska a Mariána Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody.

Agh bol označovaný v kauze Gamatex za pravú ruku Mariána Kočnera. Napokon jeho obvinenia vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

Viac o téme: kauza, Marián Kočner, Pavol Rusko, polícia, Štefan Ágh, TV Markíza, zatykač, zmenky

Súvisiace články