Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

KOLAPS ZDRAVOTNÍCTVA?! Sanitky ostali bez peňazí, pacientov po operácii domov neodvezú

Ilustračné. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Šok v slovenskom zdravotníctve. Ak sa v najbližších dňoch nedohodnú zdravotné poisťovne so záchranármi, nebude mať kto prevážať ani len pacientov medzi nemocnicami či na plánované vyšetrenia. Tvrdí to Asociácia dopravnej zdravotnej služby. 

 

Ak budete po operácii a nebudete schopní ísť sám na pešo domov, nebude vás má kto odviesť. Dopravní zdravotní prepravcovia totiž varujú pred obmedzením tejto služby. Dôvodom je drastický nárast cien za pohonné hmoty a nedohoda s poisťovňami.

Situácia je v slovenskom zdravotníctve kritická. Podobne ako prednedávnom ambulancie a nemocnice, ani oni sa nevedia so zdravotnými poisťovňami dohodnúť na nových zmluvných podmienkach. Ak nedôjde k dohode, k opatreniam budú musieť pristúpiť už v priebehu budúceho týždňa.

„Budeme sa snažiť zabezpečiť prevádzku pre pacientov, pre ktorých je to naozaj nevyhnutné. Keď nedoveziete pacienta na dialýzu, je to život ohrozujúci stav,“ povedal podpredseda asociácie Ernest Caban.

Ako príklad uviedol, že v susednej Českej republike prebieha dohadovacie konanie pre rok 2023, pričom na Slovensku nie sú vyriešené ani ceny pre tento rok.

Podmienky sú pre záchranárov likvidačné

Podľa neho sú súčasné podmienky pre záchranárov likvidačné. Zo dňa an deň sa situácia zhoršuje a Caban sa obáva toho najhoršieho. „Poskytovatelia dopravnej zdravotnej služby už piaty mesiac prevádzkujú svoje ambulancie z vlastných zdrojov. Nie sme schopní takto ďalej fungovať. Pokiaľ naozaj nedôjde v najbližších dňoch k dohode, tak nebudeme schopní pacientom ďalej zabezpečovať taký servis a služby ako máme teraz,” uzavrel Caban.

Obmedzenie dopravnej služby by malo byť až o tretinu. Na Slovensku jazdí momentálne takmer 900 sanitiek. Podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne však ide o šírenie poplašných správ. „Zmluvný vzťah s členmi Asociácie dopravnej zdravotnej služby je stále platný a poistencov môžeme ubezpečiť, že nebudú mať problém dostať sa na vyšetrenie k lekárovi,“ reagovala hovorkyňa štátnej poisťovne Eva Peterová.