Regióny Bratislava Pezinok

Kolotoče, zábava, koncerty. Tradičné vinobrania v Bratislave budú, ale v Pezinku a Modre ich zrušili

BRATISLAVA – Obľúbené vinobranie patrí už roky k stáročnej vinárskej tradícii, ktorá je predovšetkým oslavou úrody a práce vinárov a vinohradníkov. Okrem toho každoročne prináša pestrú ponuku gastronomických špecialít, ochutnávku miestnych vín a bohatý kultúrny či spoločenský program. Populárne sú najmä v oblasti Malých Karpát v Pezinku a Modre, baštách vinohradníctva v tomto regióne.

 

Ale pandémia koronavírusu zasiahla aj do organizácie tradičných oberačkových slávností v Pezinku ani v Modre tento rok nebudú. Z dôvodu epidemiologickej situácie a platných preventívnych opatrení v prípade usporadúvania hromadných podujatí sa Vinobranie Pezinok tento rok konať nebude. Vinobranie Pezinok 2021, ktoré mesto plánovalo uskutočniť  17. až  19. septembra, ovplyvnila pandémia koronavírusu a preventívne opatrenia nariadené  na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19. Vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu a zachovanie bezpečnosti   návštevníkov, predajcov, umelcov aj organizátorov, sa mesto Pezinok rozhodlo Vinobranie Pezinok 2021 zrušiť,“ informuje mesto Pezinok na svojej oficiálnej stránke.

Podobne sa rozhodli aj v neďalekej Modre. Pre svojich obyvateľov sa však rozhodlo pripraviť komornejšie podujatie pod názvom VínoHranie a to v dňoch 3.-5. septembra. Pri organizácii zohľadníme aktuálne platné opatrenia súvisiace so zamedzením šírenia ochorenia Covid-19. Vstup na podujatie bude kontrolovaný, aby neprekročil povolenú kapacitu v zmysle platných epidemiologických podmienok. Súčasťou podujatia bude aj kultúrny program a gastro-zóna len v exteriéri. V prípade zhoršenia epidemiologickej situácie v našom okrese, vedenie mesta zváži organizáciu podujatia. O všetkých zmenách budeme návštevníkov včas informovať,“ povedala Zuzana Tichá s komunikačného oddelenia Mesta Modra.

 

ZDROJ: TASR – Henrich Mičovič

Naopak v Bratislave sa jej obyvatelia, ale aj návštevníci z okolia a turisti môžu tešiť oslavu tradičné Vinobranie.Či už v Rači, Karlovej Vsi alebo v Dúbravke. Mestská časť Bratislava-Rača aj tento rok rozhodla usporiadať podujatie Dni burčáku 2021 – komorné Račianske vinobranie, ktoré sa uskutoční v termínoch 11. –  12. septembra. Komorné podujatie v spolupráci s Račianskym vinohradníckym spolkom sa bude konať v amfiteátri v Knižkovej doline, Parku J. M. Hurbana a v otvorených dvoroch, pivniciach a viniciach račianskych vinárov. Počet účastníkov na podujatí Dni burčáku 2021 – komorné Račianske vinobranie bude prispôsobený podľa aktuálnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva. Pričom vstup bude povolený pre všetky osoby. Rača tradične podporuje lokálnych pestovateľov a producentov vín. Účastníci podujatia si teda budú môcť v exteriéri zakúpiť burčiak, víno a bude povolená konzumácia jedál prostredníctvom gastrostánkov,“ informovali nás z Miestneho úradu.

 

ZDROJ: TASR – Miroslav Košírer

Karloveské hody 2021 sa uskutočnia v inej podobe ako v minulosti. Miesto jedného masového podujatia v Líščom údoli bude Karlova Ves organizovať kultúrne a športové podujatia počas každého septembrového víkendu až po slávnostný hodový víkend 1.- 3. októbra. „Karlova Ves sa bude pri organizovaní podujatí riadiť aktuálnymi protiepidemiologickými opatreniami a zabezpečuje len organizáciu kultúrnych a športových podujatí. Pri organizovaní podujatí riadiť aktuálnymi protiepidemiologickými opatreniami a podľa nich bude prispôsobovať program podujatí,“ povedal Branislav Heldes, hovorca Karlovej Vsi.

Mestská časť Bratislava-Dúbravka Vinobranie a klasické Hody zatiaľ plánujú. Nevieme totiž, aký bude september, či jeseň na nás spolu s padajúcim lístím opäť „nepadne“… Či sa nezavrú kultúrne priestory, obmedzia podujatia, stretávanie sa. Nádej, že sa uvidíme na koncerte alebo pri športovom podujatí však žije. Mestská časť tak s nádejou pripravuje aj tohtoročné hody,” informovala nás Lucia Marcinátová z tlačového referátu Dúbravky

 

ZDROJ: FOTO TASR

Hody majú v Dúbravke tradíciu spojenú s vinohradníctvom a novodobú históriu začali písať po revolúcii v roku 1989. Dúbravskými hodmi si každoročne mestská časť pripomína posvätenie dúbravského farského chrámu, Kostola sv. Kozmu a Damiána a hodový víkend pripadol tento rok na posledný septembrový týždeň od 24. do 26. septembra. „Program by mal byť tradične na dvoch miestach, komornejší v starej Dúbravke na Žatevnej v blízkosti hasičskej zbrojnice, zvučné mená aj víťazi súťaže Dúbravka hľadá talenty by sa mali objaviť na veľkom pódiu na lúke pri Dome kultúry Dúbravka. Stánky pred kultúrnym domom by mali stáť od piatku, dvojdňový kultúrny program by mal štartovať sobotu. V súvislosti s pandemickou situáciou mestská časť tento rok vynechá tradičný sobotný sprievod s hroznovým strapcom, v ktorom kráčali komunity, združenia, seniori aj juniori Dúbravky, nedeľný komorný sprievod do Kostola Kozmu a Damiána by mal ostať zachovaný. Novinkou bude športové podujatie Cez hody na schody. Čo bude nočný beh po schodoch pri Iuvente,“ dodala Lucia Marcinátová.