Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

KRITICKÁ SITUÁCIA sa zatiaľ skončila. Pacientov v ambulanciach ošetrenia od 1.apríla bez výnimky

Nemocnice hrozia koncom zmlúv s poisťovňami, nespokojné sú i ambulancie a odbory. Zdroj: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA –  Zväz ambulantných poskytovateľov, ktorého členovia chceli od apríla vypovedať zmluvy štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni, sa dohodli, že v najbližších dňoch dotiahnu zmluvné podmienky. Všeobecná zdravotná poisťovňa garantuje úhradu poskytnutej zdravotnej starostlivosti podľa doterajších zmluvných podmienok aj v ambulanciách členov Zväzu ambulantných poskytovateľov počas celej doby prebiehajúcich rokovaní.

 

Potvrdili to Všeobecná zdravotná poisťovňa aj výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová. “Pre poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa ani od 1. apríla nič nemení. Z verejného zdravotného poistenia im je naďalej hradené poskytovanie zdravotnej starostlivosti v rozsahu a za podmienok ako doteraz,” povedala manažérka oddelenia komunikácie poisťovne Všeobecnej zdravotnej poisťovni Eva Peterová. Riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov zdôraznila, že k dohode pristúpili s ohľadom na pacientov. Rokovania budú pokračovať budúci týždeň. Zväz ambulantných poskytovateľov pôvodne v stredu (30. 3.) informoval, že pre chýbajúcu dohodu na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti budú ambulancie, ktoré zastupuje, poskytovať od 1. apríla poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovni len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Asociácia nemocníc Slovenska a Všeobecná zdravotná poisťovňa budú v rokovaniach pokračovať aj v apríli. Na financovaní zdravotnej starostlivosti na rok 2022 sa zatiaľ nedohodli. Potvrdila to Všeobecná zdravotná poisťovňa aj viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska Igor Pramuk. Rokovania prebiehali už počas marca. Predstavitelia Asociácie nemocníc Slovenska žiadajú o navýšenie zdrojov, odôvodňujú ho nárastom cien energií a infláciou. Upozorňovali, že pokiaľ nedôjde k dohode do konca marca, nemocnice odstúpia od zmlúv s poisťovňami. “Asociácia nemocníc Slovenska vzhľadom na potrebu posúdiť návrhy kompenzácie mzdového navýšenia a nárastu prevádzkových nákladov v roku 2022 pre členov Asociácie nemocníc Slovenska zo strany zdravotných poisťovní požiadala všetky zdravotné poisťovne pokračovať v poskytovaní zdravotnej starostlivosti podľa aktuálne platnej zmluvy do 30. 4. 2022 za súčasných cenových podmienok,” doplnila Asociácia nemocníc Slovenska v stanovisku.

 

Nemocnice hrozia koncom zmlúv s poisťovňami, nespokojné sú i ambulancie a odbory. ZDROJ: TASR / Milan Kapusta

„Ambulantný sektor sa ocitol vo veľmi špecifickej situácii. Ambulantní lekári zostali v schéme pomoci regulácie energií úplne stratení. Spotreba energií v ambulanciách je totiž malá, porovnateľná so spotrebou energií v domácnostiach. Čiže by mali mať nárok na regulované ceny, dokonca aj ako malí podnikatelia. Problém je však v tom, že ambulancie lekárom nepatria. Nie sú majiteľmi odberných miest a budovy, v ktorých ich ambulancie sídlia spadajú do systému neregulovaných cien energií,“ povedala ešte v stredu 29.marca výkonná riaditeľka na oficiálnej stránke Zväzu ambulantných poskytovateľov. Napriek tomu, že Zväz ambulantných poskytovateľov ako prvý na tento problém upozornil už pred mesiacmi, ani po sérií rokovaní s kompetentnými nebol vyriešený. Môže však vážne ohroziť fungovanie mnohých ambulancií. „Od začiatku roka sa kvôli zvyšovaniu cien energií už desiatky ambulancií zatvorili a stovky ambulancií v našom zväze čakajú ako sa nám podarí tento boj dobojovať s kompetentnými ministerstvami a poisťovňami,“ skonštatovala výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová.

 

Nemocnice hrozia koncom zmlúv s poisťovňami, nespokojné sú i ambulancie a odbory. ZDROJ: TASR / Milan Kapusta

“Lekári upozorňujú, že potrebujú vedieť, ako si vláda predstavuje financovanie zdravotníctva a personálnu stabilizáciu zdravotníkov, budovanie nových nemocníc a rekonštrukciu existujúcich, ako aj vytvorenie podmienok na naplnenie optimálnej siete všeobecných a špecializovaných ambulancií v zodpovedajúcej kvalite. Aj keď sa zvládanie a komunikácia pandemickej situácie zo strany štátu v poslednom období zlepšila, lekári naďalej vnímajú pretrvávajúcu neistotu týkajúcu sa adekvátneho financovania poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,” uvádza vo vyhlásení Slovenskej lekárskej komory. Ako negatívum lekári vnímajú pretrvávajúcu neistotu, týkajúcu sa adekvátneho financovania výkonov realizovaných poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. „Neochota ministerstva financií poskytnúť do systému dostatok financií zvyšuje napätie v radoch poskytovateľov, ktorí môžu mať reálny problém zabezpečiť prevádzku zdravotníckych zariadení bez zníženia kvality a dostupnosti,“ zdôraznila Slovenská lekárska komora.

Naopak, lekári združení v Aliancii všeobecných lekárov Slovenska sa s Všeobecnou zdravotnou poisťovňou na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti od 1. apríla dohodli. “Dosiahli sme maximum možného aj vďaka rozumným kompromisom na oboch stranách. V slovenskom zdravotníctve stále reálne chýba vyše 360 miliónov eur a je zrejmé, že jeho dofinancovanie v najbližších mesiacoch je nevyhnutné a nemožno ho donekonečna tlačiť pred sebou,” povedala prezidentka aliancie Monika Palušková. Ozrejmila, že s Všeobecnou zdravotnou poisťovňou aj súkromnou Union zdravotnou poisťovňou majú lekári v Aliancii všeobecných lekárov Slovenska platné zmluvy do konca roka 2022. S Dôverou naďalej rokujú.