Ku komunálnym a župným voľbám môžu ísť milióny ľudí. Aká bude realita?

BRATISLAVA – V sobotných (29. 10.) spojených voľbách môže prísť voliť takmer 4,41 milióna ľudí, prvýkrát hlasovať vo voľbách bude môcť 140.000 mladých ľudí. Vyplýva to z odhadu Štatistického úradu.

 

Medzi 4,4 milióna voličov patria osoby, ktoré majú viac ako 18 rokov a majú trvalý pobyt na Slovensku, teda občania SR a cudzinci. Presný počet ľudí, ktorí mali právo voliť, bude známy až zo sumarizácie zápisníc o výsledkoch volieb. K urnám zamieria aj prvovoliči. Využiť svoje volebné právo prvýkrát v živote bude mať približne 140.000 mladých ľudí. „Ide o mladých, ktorí v čase posledných volieb konaných na Slovensku, ktorými boli parlamentné voľby (29. február 2020), nedovŕšili potrebný vek 18 rokov. Plnoletými sa stali až v čase od 1. marca 2020 do 29. októbra 2022 vrátane,“ vysvetlila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu Zuzana Podmanická. Možnosť prvýkrát voliť predsedu samosprávneho kraja alebo poslancov krajského zastupiteľstva, by malo mať podľa odhadov Štatistického úradu 260.000 mladých ľudí, ktorí v čase volieb dovŕšia vek 18 až 22 rokov vrátane.

Keďže sa komunálne voľby konali o rok neskôr ako krajské, prvýkrát voliť svojich primátorov, starostov, ale aj miestnych a mestských či obecných poslancov by mohlo prísť približne 205.000 mladých ľudí, ktorí v čase volieb dovŕšia vek 18 až 21 rokov. Spojené voľby budú v sobotu. Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 do 20.00 h. Hlasovať sa môže len v mieste svojho trvalého bydliska, hlasovací preukaz sa nedá vybaviť. Hoci ide o spojené voľby, volič ich bude odlišovať farebne. Po hlasovaní vloží lístky do obálky a schránky s farbou, ktorá prislúcha konkrétnym voľbám. Komunálne voľby budú mať bielu farbu, voľby do vyšších územných celkov modrú farbu.

Viac o téme: komunálne voľby, mestá, obce, poslanci, primátori, regióny, starostovia, štatistický úrad, voľby, zastupiteľstvá, župani, župné voľby

Súvisiace články