Regióny Bratislava Top

KÚPELE v Bratislave nás vyjdú MILIÓNY eur: Pozrite si najnovšie vizualizácie a urobte si vlastný názor

Kúpele Grössling
Mesto po 25 rokoch zrekonštruuje areál bývalých kúpeľov. Zdroj: MIB

BRATISLAVA – Bratislavčania by sa mohli prinavrátiť do 19. storočia. Bývalé mestské kúpele Grössling si pamätajú už len tí najstarší. Už o pár rokov by sa v nich pamätníci mohli znova ovlažiť. Konečne poznáme vizualizácie najdôležitejšieho mestského projektu za posledné obdobie. 

 

Projekt revitalizácie historických kúpeľov Grössling začalo mesto realizovať v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislava v roku 2020. Dnes už poznáme víťaza obrovskej architektonickej súťaže, ale aj nové vizualizácie priestorov kúpeľov, či mestskej knižnice.

Budova, v ktorej sa kúpele nachádzajú je významná stavba Bratislavy z roku 1895. Poslední návštevníci sa okúpali v historických priestoroch v roku 1994. Do roku 2007 bola časť budovy využívaná na administratívne účely, posledné roky však chátrala. Mesto Bratislava a Metropolitný inštitút Bratislavy v roku 2019 prišli so zámerom obnoviť pôvodnú funkciu kúpeľov Grössling. Chcú prinavrátiť život nielen kúpeľom, ale aj zriadiť novú pobočku Mestskej knižnice v oddelenej časti objektu. Mesto deklaruje, že cieľom je budove prinavrátiť verejnú funkciu, aby bol mestský majetok prístupný a otvorený všetkým. Mestská knižnica v Bratislave má viacero pracovísk (Laurinská, Kapucínska, Klariská a Letná čitáreň U červeného Raka) a zaznamenáva množstvo prevádzkových problémov.

Kúpele Grössling
Historický objekt dlhodobo chátral. Zdroj: MIB

Miesto kde sa spojí relax so štúdiom

Práve na mieste kúpeľov Grössling chcú architekti poukázať na viacero spôsobov využitia voľného času. „Grössling je miestom, kde sa budú spájať kúpele a knižnica, miesta spoločenského fyzického a mentálneho odpočinku a spomalenia,“ prezradili. Súčasná pobočka Mestskej knižnice na Laurinskej je totiž v dezolátnom stave. Občania poukazujú najmä na kritický technický stav objektu, nedostatočnú bezbariérovosť, či zastaralý knižničný mobiliár a interiéry knižnice. Súčasťou projektu obnovy objektu kúpeľov je aj revitalizácia verejných priestorov okolia budovy a vytvorenie parku na Medenej ulici.

mestská knižnica
Nová mestská knižnica. Zdroj: MIB

Do knižnice v plavkách

Zástupcovia hlavného mesta sa natoľko rozhodli poukázať na nutnosť navštevovania knižnice, že ju spojili s kúpeľmi. Týmto projekt chcú nalákať najmä mladších ľudí, ktorí sú zvyknutí sa v knižnici zastaviť iba pre povinné čítanie alebo si knihy radšej prečítajú online. O tom ako to bude v nových priestoroch knižnice vyzerať mali možnosť Bratislavčania rozhodovať v anketách Metropolitného inštitútu. Viacero z nich si napríklad želalo, aby si mohli svoju knihu požičať a vrátiť aj mimo otváracích hodín.

Kúpele Grössling
Vizualizácia verejného priestoru. Zdroj: MIB

Podoba nových kúpeľov

Priestor mestských kúpeľov bude rozdelený na dve časti. Prvá z nich má byť „rušná zóna“, v ktorej bude interaktívna časť s funkciou stretávania sa. Naopak pokojová zóna bude svojou atmosférou prioritne slúžiť tichej rekreácii. Jadrom kúpeľov zostáva časť s pôvodnými tradičnými sedacími bazénmi a s veľkým plaveckým bazénom. „Vychádzame z faktu, že Bratislava v súčasnosti nemá funkčné mestské kúpele podobného typu. Nachádzajú sa tu plavárne, sauny, letné pláže, no mestské kúpele v tradičnom zmysle slova v meste chýbajú,“ ´vyslovili zástupcovia mesta. V kúpeľoch sa má nachádzať vnútorný aj vonkajší rekreačný bazén, ktorý by svojou formou odkazoval na historické funkcie ako sedací kúpeľ a kúpeľná masáž.

Galéria
Kúpele Grössling
Priestory navrhli architekti z Florencie. Zdroj: MIB
Kúpele Grössling
Priestory navrhli architekti z Florencie. Zdroj: MIB
Kúpele Grössling
Vizualizácie nových kúpeľov. Zdroj: MIB
Kúpele Grössling
Vizualizácie nových kúpeľov. Zdroj: MIB
navigate_before
navigate_next

Na druhej strane by mal objekt ponúkať aj služby ako sauny a pokojovú zónu. „Kúpele sú miestom, kde človek robí terapeuta sebe samému, podľa vlastného rytmu a vkusu. Pri obnove kúpeľov preto musíme reflektovať na odlišné nároky budúcich návštevníkov a návštevníčok,“ reflektovali s tým, že miesto tu budú mať bazény plaveckého, rekreačného a masážneho typu.

Na financovanie mesto využije partnera

Po mestskom minulotýždňovom mestskom zastupiteľstve vznikla obchodná spoločnosť, ktorú odobril aj Protimonopolný úrad. Podpisom zmluvy vznikla spoločnosť dvoch partnerov, ktorí budú zabezpečovať rekonštrukciu a prevádzku kúpeľov a mestskej knižnice. Mesto zmluvou získalo menšinového partnera, ktorý čiastočne pomôže s financovaním, aby nebol zaťažený rozpočet mesta. „Partneri Hlavné mesto Bratislava a štátny investičný fond Slovak Investment Holding prostredníctvom National Development Fund II. uzatvorili zmluvu, ktorou založili obchodnú spoločnosť pre kúpele a mestskú knižnicu,“ avizujú na stránke mesta. Štátny investičný fond Slovak Investment Holding poskytne investíciu vo výške 4,1 miliónov eur do základného imania novozaloženej mestskej obchodnej spoločnosti. Výška vkladu hlavného mesta do základného imania spoločnosti je 850 tisíc eur. Hlavné mesto zároveň vloží do spoločnosti nehnuteľnosti kúpeľov a priľahlé pozemky. Vďaka investícii od  investičného fondu sa zníži potreba projektového financovania a súčasne sa tým novovzniknutej firme umožní získať bankový úver na zvyšných 10 miliónov eur, nakoľko sa zvýšia vlastné zdroje projektu.

Galéria
Kúpele Grössling
Takto bude vyzerať nový verejný priestor. Zdroj: MIB
Kúpele Grössling
Takto bude vyzerať nový verejný priestor. Zdroj: MIB
Kúpele Grössling
Mesto najprv zrekonštruovalo komín. Zdroj: MIB
navigate_before
navigate_next

Na jeseň by sa v objekte mali začať prvé povoľovacie procesy. S príchodom jari v roku 2022 odštartujú prvé rekonštrukcie objektu. Najskôr chcú zrevitalizovať park na Medenej ulici. Kúpele Grössling sú jednou z posledných neobnovených národných kultúrnych pamiatok v centre Bratislavy. Neodmysliteľne patria k histórii hlavného mesta a pre Bratislavčanov a Bratislavčanky sú ikonickým miestom. Rekonštrukcia bude prebiehať  v rokoch 2021 až 2026, pričom spustenie prevádzky kúpeľov sa očakáva v roku 2026.