Regióny Bratislava

Kusý alebo Vallo? Vieme, kto mal NAJDRAHŠIU primátorskú kampaň!

Po mesiaci je jasné, kto mal najdrahšiu volebnú kampaň. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – Počas predvolebného boja všetci kritizovali Rudolfa Kusého za nákladnú  kampaň. Po mesiaci je už ale všetko jasné. Matúš Vallo Kusého predbehol o 70-tisíc eur. Informuje o tom Transparency International Slovensko na sociálnej sieti.

 

 

Ministerstvo vnútra zverejnilo záverečnú správu Vallovej strany Team Bratislava, ktorá vynaložila na kampaň dovedna 361-tisíc eur. Kampaň Vallovho vyzývateľa Kusého napokon neprelomila hranicu 300-tisíc eur. Tri strany (Sme rodina, KDH a Dobrá voľba) podporujúce tohto kandidáta sa na ňu podľa ich transparentných účtov vyskladali dokopy sumou 292-tisíc eur. Vallova kampaň je tak napokon výrazne najdrahšia, keď druhú v poradí Kusého kampaň prekonala o 70-tisíc eur.

„Problém je, že kampane Matúša Valla a Rudolfa Kusého v skutočnosti neexistujú. Oficiálne je iba stranícka kampaň Vallovej strany Team Bratislava. Vallo po kritike, že si nezaložil vlastný transparentný účet vyhlásil, že jeho kampaň je totožná s kampaňou jeho strany. V skutočnosti to tak však nie je a na straníckom účte figurujú aj ďalšie výdavky súvisiace s kampaňami členov strany. Team Bratislava tiež zarátala do kampane aj náklady na založenie strany v sume 77-tisíc eur,“ vysvetľuje Transparency International Slovensko .

Podobne aj v prípade Kusého oficiálne existujú iba stranícke kampane Sme rodina, KDH a Dobrej voľby. To je aj vysvetlenie, ako mohli títo dvaja kandidáti prelomiť limit 250-tisíc eur na kampaň v hlavnom meste, ktorú majú nezávislí kandidáti. Urobili to legálne, cez stranícke kampane, pre ktoré platia vyššie limity.

Ako upozornil portál Transparency International Slovensko, volebný súboj o hlavné mesto Slovenska tak veľmi názorne ukázal nedostatky v pravidlách volebného zápolenia. Už po druhýkrát sa ukázalo, že limit kampane 250-tisíc je pre Bratislavu pritesný (prelomený bol aj v roku 2018). Naplno sa prejavilo aj zvýhodnenie politických strán oproti nezávislým kandidátom – Vallo aj Kusý teoreticky mohli minúť ešte aj oveľa viac, pretože ich strany 1,5 miliónový limit pre spojené voľby zďaleka nevyčerpali.

Kusý, ktorého po voľbách obvinili z korupcie, navyše previedol jednu z najmenej transparentných kampaní, keď ju celú ukryl v prostredí mediálnej agentúry. Navyše sa prevalilo, že KDH iba predstieralo stranícku podporu, v skutočnosti boli za ňou skrytí súkromní darcovia, čo sa verejnosť dozvedela až po voľbách.

Najdrahšiu volebnú kampaň mal Matúš Vallo. ZDROJ: FB/Transparency International Slovensko