Regióny Bratislava

Kusý vracia ÚDER Vallovi: Matúš, usvedčili ťa Z KLAMSTVA, mal by si sa ľuďom OSPRAVEDLNIŤ!

Ospravedlní sa primátor Matúš Vallo za vyjadrenia o petržalskej električke, ktoré ministerstvo dopravy nepotvrdilo? Ilustračné foto. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Starosta mestskej časti Nové Mesto a zároveň kandidát na post primátora Bratislavy Rudolf Kusý už niekoľko mesiacov upozorňoval na problémy s výstavbou električkovej trate do Petržalky a s tým ohrozené čerpanie eurofondov. Podľa vyjadrenia štátneho tajomníka ministerstva dopravy Jaroslava Kmeťa, ktoré poskytol portálu Topky sa ukazuje, že Rudolf Kusý mal pravdu a Bratislava nestihne vyčerpať do konca roka 2023 sumu 100 miliónov eur, určených na dokončenie električky do Petržalky.

 

Aktuálny primátor Bratislavy Matúš Vallo deklaroval, že trať do Petržalky má byť rozfázovaná na dve programovacie obdobia, čo by znamenalo, že zo sumy 100 miliónov eur sa minie nejaká časť a zbytok by sa čerpalo z ďalších eurofondov. Okrem týchto finančných prostriedkov mal mať aktuálny primátor Vallo s Ministerstvom dopravy a výstavby SR dohodnutých aj ďalších 240 miliónov eur pre električkovú infraštruktúru v Bratislave. Ako ale uviedol štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť, rezort dopravy žiadosť o nenávratný finančný príspevok od hlavného mesta zatiaľ neeviduje.

„Do konca mesiaca ministerstvo očakáva žiadosť o nenávratný finančný príspevok od hlavného mesta. Obidva tímy aj ministerstva dopravy, aj mesta Bratislava aktívne spolupracujú na príprave žiadosti tak, aby bola kompletná, aby s ňou v budúcnosti neboli problémy. Dá sa očakávať, že žiadosť príde do konca mesiaca, aby Bratislava dostala peniaze, ktoré už minula na stavbu električkovej trate do Petržalky,“ uviedol štátny tajomník a informoval, že mesto má šancu vyčerpať 100 miliónov eur do konca budúceho roka 2023. Zároveň ale poukázal na fakt, že mesto tieto finančné prostriedky podľa všetkého vyčerpať nestihne. „Tých sto miliónov sa určite nestihne vyčerpať, to deklaruje aj mesto s tým, že stihne vyčerpať možno 70, 50, alebo 30 percent, to bude definované až v tej žiadosti,“ informoval J. Kmeť a doplnil, že aj spomínaných 240 miliónov eur, ktoré majú podľa slov aktuálneho primátora patriť mestu Bratislava, sú určené pre celé Slovensko.

Matúš Vallo. ZDROJ: TASR/Jakub Kotian

Na otázku, či Bratislava príde o tieto peniaze, reagoval jasne: „Je tu určité riziko, lebo tieto peniaze nie sú dedikované len pre Bratislavu, ale sú pre cele Slovensko. Je to operačná os číslo 3 v tomto období, v budúcom období ešte ani nemáme schválený Operačný program Slovensko, takže ťažko hovoriť, aká výška financií bude prisúdená Bratislave alebo na projekty verejnej osobnej dopravy,“ uviedol Kmeť.