Regióny Bratislava

Lanovka na bratislavský Kamzík bude premávať od marca. Rekonštrukcia stála viac ako 200-tisíc eur

Lanovka na Kamzík by mala začať premávať v marci. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – Vynovená sedačková lanovka, ktorá premáva medzi Železnou studničkou a Kamzíkom v bratislavskom Novom Meste, by mala byť verejnosti opäť prístupná v marci. V súčasnosti na jej hornej i dolnej stanici pokračujú rekonštrukčné práce, väčšina z nich už bola ukončená. Lanovka zároveň tento rok oslávi svoje 50. výročie.
      

 

“Rekonštrukcia stále prebieha, veľká časť prác už bola ukončená. Investície EKO-podniku VPS do objektov lanovky sú vyčíslené na viac ako 213.650 eur,” informoval Ján Borčin z novomestského miestneho úradu.

Na dolnej stanici zbúrali staré prístupové a výstupové lávky, ktoré nahradili nové z oceľovej konštrukcie. Zaizolovaná je strecha, rozšírené je nástupište pre cyklistov, osadené je nové zábradlie. Pribudlo nové odpadové potrubie. Na hornej stanici bola urobená kompletná hydroizolácia nástupišťa, prístupovej aj výstupovej lávky, položený bol nový asfalt a osadená nová atika. Pribudla nová pokladnica, schodisko, chodník či zábradlie. Niekoľko prác ešte ostáva, napríklad zateplenie, omietka či osadenie novej zárubne a dvojkrídlových dverí.

Lanovka zároveň tento rok oslávi svoje 50. výročie. Prípadné akcie súvisiace s týmto výročím budú podľa mestskej časti závisieť od aktuálnej pandemickej situácie a opatrení. “V tejto chvíli je prioritou dokončenie rekonštrukcie a príprava lanovky na novú sezónu,” povedal Borčin.

Pôvodná lanovka začala premávať 11. júla 1972 a jej prevádzka sa skončila v roku 1990. Ako uvádza mestská časť na svojej webovej stránke, koncom januára 2005 odkúpilo nehnuteľnosť, teda pozemky aj stavby, za vtedajších 19,5 milióna korún hlavné mesto, ktoré stavbu zverilo mestskej časti. Tá ju zrekonštruovala za 32 miliónov korún.

Lanovku opätovne do prevádzky uviedli 30. septembra 2005 vtedajší primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský a starosta Nového Mesta Richard Frimmel. Lanovka bola zároveň v roku 2008 zaradená medzi pamätihodnosti mestskej časti.