Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Ľudia v koncoch! Zúri chrípková EPIDÉMIA a chýbajú TIETO základné lieky: Ako si poradiť?

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Pediatri nechápu. Za posledné roky sa nestretli s takouto alarmujúcou situáciou, ako je tento rok. Tisícky chorých detí, zatvorené školy, no čo je horšie, v lekárňach chýbajú základné lieky proti kašľu, horúčke a bolesti hrdla. Rodičia majú obavy, či budú mať ako deti liečiť.

 

Obdobie chrípky valcuje už niekoľko týždňov nielen zdravotníctvo, ale aj školstvo. Kvôli vysokej chorobnosti sú zatvorené mnohé školy na celom Slovensku. Teraz však prišla ešte horšia správa. Podľa najnovších informácií chýbajú na trhu základné voľnopredajné lieky proti horúčke či kašľu.

Situáciu spresnil magister v jednej z lekární: “Čo sa chrípky týka, tak najviac chýba Panadol, Paralen sirup pre deti či Nurofen detské čapíky. To sú liečivá určené na teplotu a bolesť. Taktiež však chýba aj Hylak forte či Solmucol na vykašliavanie,” uviedol prešovský lekárnik.

ZDROJ: adc.sk

Okrem nich však nie sú dostupné ani antibiotické sirupy pre deti ako sú Amoksiklav sirup, Megamox sirup alebo Suprax sirup.

ZDROJ: adc.sk

Dôvodov, prečo v lekárňach chýbajú lieky, je viacero. Medzi základné však patria výrobné, logistické a zásobovacie problémy. Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sú výpadky v dodávkach liekov naliehavejšou výzvou pre zdravotnícke systémy v celej Európskej únii i vo svete.

„Prerušenie dodávok liekov je komplexný problém, ktorý nemá jednoduché riešenie. Aj keď lieky nie sú bežný tovar a vzťahujú sa na neurčité zákonné obmedzenia a povinnosti pre výrobcov, distribútorov či držiteľov registrácie, ovplyvňujú ich zároveň aj trhové (obchodné) mechanizmy. Často sa výpadok konkrétneho lieku netýka len Slovenska, ale ide o problém celého regiónu, celej Európskej únie alebo sveta,“ uvádzajú.