Regióny Bratislava Top

Ľudia vo Vrakuni navrhujú likvidovať chránené sovy, ornitológ im odkazuje: “Kúpte si štuple do uší”

Ilustračná foto Myšiarky močiarnej. Zdroj: FB Záchranná stanica pre zranené živočíchy Zázrivá

BRATISLAVA – Magické sovy sú pre mnohých vtáčkarov pastvou pre oči. Predsa len sa medzi ľuďmi nájdu aj takí, ktorým namiesto obdivovania ich majestátnosti, prekážajú zvuky, ktoré vydávajú. Tento rok sa vzácne a zákonom chránené vtáky uhniezdili aj na viacerých miestach bratislavskej Vrakune. Starosta Martin Kuruc je mimoriadne prekvapený reakciou niektorých obyvateľov. Ľudia mu totiž na margo vzácnych zvierat posielajú odkazy, aby ich premiestnil, či nebodaj odstránil. Ornitológ radí „kúpte si štuple do uší.“

 

V bratislavskej mestskej časti Vrakuňa sa aj tento rok usídlili viaceré sovie rodinky. Reč je konkrétne o druhu myšiarka ušatá. Zatiaľ, čo jedna časť Vrakunčanov si ich prítomnosť vyslovene užíva, iná by operené symboly múdrosti najradšej zlikvidovala.

„Ľudia píšu, odstráňte ich, ďalší píšu zbavte sa ich,“ hovorí vrakunský starosta Martin Kuruc, ktorý novým obyvateľkám venoval aj status na sociálnej sieti. „Sova možno húka, ale zas to nie je také hrozné, ako keď ide okolo vlak,“ myslí si. Dve sovy sa usadili na Poľnohospodárskej ulici, ďalšie na Vrbovej a Jedlovej a zopár ich nájdete aj v miestnom lesoparku. Viaceré z nich majú mláďatá. Niektorí ľudia sú však natoľko neohľaduplní, že starostovi posielajú podnety, aby situáciu so sovami začal riešiť. „Určite im nebudeme nič robiť, sú zákonom chránené,“ tvrdí starosta s tým, že tieto nočné vtáky chytajú hraboše, myši a potkanov. „Ja som rád, že ich vo Vrakuni máme a urobím všetko preto, aby ich niekto nejakým spôsobom nezlikvidoval,“ dodáva Kuruc. Negatívne reakcie nepovažuje za adekvátne. „Už len to, že niekto napíše na chránené zviera, ktoré hniezdi na strome a má tam svoje mláďatá, že by sme ich mali odstrániť, tak to je fakt, že dosť smutné.“ Starosta ďalej uviedol, že vie, kde sa presne sovy vo Vrakuni nachádzajú a určite urobí všetko preto, aby im nikto neublížil.

Takto “zatancovala” sova do objektívu starostu Vrakune. Zdroj: FB Martin Kuruc

Nové obyvateľky boli aj predmetom jeho diskusií so štátnou ochranou prírody, „Konzultovali sme to so štátnou ochranou prírody a máme od nich stanovisko, že sú zákonom chránené a máme ich chrániť a nezasahovať do toho nejakým spôsobom.“ Ľuďom odkazuje, aby do ich hniezd nijakým spôsobom nezasahovali. „Mláďatá, keď vyrastú, odletia a založia si svoju rodinu niekde inde.“

Starosta priznal, že negatívnych podnetov dostal len zopár. Dokazuje to aj niekoľko desiatok komentárov pod jeho facebookovým statusom, v ktorých sa ľudia sovám skôr radujú, akoby im prekážali. „Buďme radi, že ich máme, aspoň chytajú hlodavce a potkany, ktoré kŕmime splachovaním jedla do kanálov,“ hovorí jeden z komentujúcich. „Roky rokúce boli vo Vrakuni sovy…mám pocit, že niekomu bude vadiť aj keď niekto pribrzdí pred prechodom,“ pridáva sa ďalšia.

„Operence treba chrániť a v rámci možnosti, ak nie priamo podporovať, tak im neškodiť. Máme čas hniezdenia, potrebujú kľud. Sovy sú krásne a magické. Vo Vrakuni nemáme zrovna dych berúce výhľady, ale pozorovať z balkóna sovu po súmraku, ako neomylne manévrujú v spleti lámp, stromov a barakov je tak trocha za odmenu,“ zhrnul priam poeticky ďalší prispievateľ.

Sova zachytená obyvateľom Vrakune. Zdroj: FB facebookova skupina Vrakuňa

Čo na to odborník?

„Ten druh s ktorým sa ľudia stretávajú a ktorý je taký dosť neprehliadnuteľný je práve myšiarka ušatá,“ upresnil Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti. Myšiarky presne v tomto období rodia mláďatá, ktoré sa hneď ako trocha vyrastú rozlezú po okolí. „To je taká ich stratégia,“ vysvetľuje odborník s tým, že to sovám dáva väčšiu šancu na prežitie, keď nie sú všetky na jednom mieste. „No lenže aby ich rodičia našli, tak ich potrebujú nájsť podľa hlasu, takže oni sa celú noc, keď im nosia potravu intenzívne ozývajú. Je to vysoký pískavý zvuk, ktorý môže niektorým ľuďom vadiť,“ objasnil Ridzoň, že “problém“ je pre niektorých ľudí práve kontaktný hlas mladých a starších vtákov. „Treba počkať nejaký týždeň, dva, maximálne tri a oni potom tú lokalitu opustia, keď sa naučia lietať,“ dodáva ornitológ. Podľa jeho slov by nemalo žiaden zmysel vtáky odchytávať z ich prirodzeného prostredia a odtrhávať od rodičov. „Oveľa vhodnejší spôsob na riešenie tohto problému je ísť do lekárne a kúpiť si štuple do uší, ktoré stoja 50 centov,“ myslí si Ridzoň.

Ľudia podľa ornitológa sovie hniezda nemajú možnosť vidieť lebo sú vysoko v korunách stromov. „Čo môžu zbadať sú malé sovy, ktoré ešte nevedia lietať. Keď ich uvidia určite nie je vhodné ich chytať, keď nie sú opustené, rodičov majú niekde blízko, to je práve ich stratégia, že sa rozlezú. Takže nekŕmiť, nepribližovať sa a nechať to na prírodu,“ upozorňuje ľudí odborník zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.

A čo hrozí človeku, ktorý by chcel chránenému vtáctvu nejakým spôsobom ublížiť? Podľa odborníka by sa nevyhol Slovenskej inšpekcii životného prostredia a prípadom by sa určite zaoberala aj polícia.

Čo robiť, ak uvidíte mláďa sovy? Zdroj: FB Ornitologická poradňa