Spoločnosť Regióny Bratislava Domáce Top

Majiteľ stánku, ktorý spôsobil požiar na trhoch, bol problémový. Mesto má pritom pre obchodníkov prísne pravidlá

Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz

BRATISLAVA – Tohtoročné Vianočné trhy v Bratislave sa vymkli kontrole.  Nedávny výbuch propán-butánových fliaš v jednom zo stánkov spôsobili na historickom námestí spúšť. Glob.sk sa pozrel bližšie na organizáciu a chod každoročných vianočných trhov. 

 

Hlavné námestie v Bratislave v stredu zachvátil požiar. Na svedomí to má jeden zo stánkov s občerstvením, ktorý nebol oficiálne súčasťou trhov. ,,S hlavným mestom nemali majitelia stánku podpísanú nájomnú zmluvu a ani hlavné mesto nepožiadali o zaujatie verejného priestranstva,” uviedla hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer. Výbuch propán – butánových fliaš pohltil v priebehu pár minút nielen samotný stánok, ale aj známu kaviareň Roland, ktorá sa nachádzala v jeho tesnej blízkosti. Napokon vyšlo najavo, že osudný stánok patril prevádzkovateľovi danej kaviarne.

Predtým ako sa stánkari vôbec dostanú so svojim tovarom na vianočné trhy, musia podpísať s hlavným mestom nájomnú zmluvu. Tá je platná do 22.12.2018, teda dovtedy, pokiaľ sú trhy pre verejnosť otvorené. Povinnosti, ku ktorým ich zmluva zaväzuje je viac než dosť. V stánkoch sa musí nachádzať jeden kus prenosného práškového hasiaceho prístroja. Nesmú využívať na odkladanie tovaru priestranstvo v okolí a medzi stánkami. Nesmú tiež poškodzovať stánok či zasahovať do jeho zovňajšku. Mesto si však vyhradilo právo pokutovať tých “neposlušných”. V prípade porušenia povinností, ku ktorým sa nájomníci zaviazali zmluvou, si mesto môže pýtať od 20 do 50 eur. Pokutu je možné udeliť opakovane.

Aj majiteľovi zhoreného stánku bola v minulosti niekoľkokrát udelená pokuta za to, že stánok presahoval na pozemok mesta. Minulý rok sa pokuta v ich prípade vyšplhala na sumu 1000 eur. Podľa hovorkyne Bratislavy Zuzany Onufer aj tento rok plánovali majiteľa stánku – teda prevádzkovateľa kaviarne – pokutovať. Nečakaný výbuch to však prekazil. ,,S majiteľom stánku má mesto dlhodobý problém, stánok aj tento rok sčasti zasahoval do pozemku mesta, na čo bol majiteľ 22.11.2018 pracovníkmi mesta upozornený a vyzvali ho na posunutie respektíve odstránenie stánku z pozemku mesta,” vysvetlila pre Glob.sk hovorkyňa mesta. S mestom tento rok podpísalo riadne nájomnú zmluvu 99 stánkarov.

Na snímke zhorená budova s kaviarňou Roland café na Hlavnom námestí v Bratislave. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

Najdôležitejšou a najviac nenávidenou povinnosťou nájomcov je zákaz používania elektrospotrebičov a to najmä elektrické vyhrievače, sporáky, halogénových a žiarovkových prídavných svietidiel.  Na problém so spotrebou energie upozornila aj jedna z obchodníčiek, ktorá už piaty rok predáva na Vianočných trhoch v Bratislave tradičné dobroty. ,,Každý rok sú tu rovnaké podmienky a čakáme kedy sa zmenia. Nemôžeme mať napríklad ohrievače, lebo je tu veľká spotreba elektriky, musíme mať teda plynové,” prezradila majiteľka stánku s lokšami Denisa.

Mesto môže s nájomcami vypovedať zmluvu pokiaľ by stánok prenajali niekomu inému, predávali by iný sortiment ako uviedli pri podpise zmluvy alebo by nespĺňali hygienické, požiarne či iné bezpečnostné predpisy. ,,Pracovníci mesta stánky pravidelne kontrolujú a špeciálne sa zameriavajú na kontrolu toho, či nájomcovia majú splnené všetky povinnosti – hasiaci prístroj, plynové bomby umiestnené na miestach na to určených a iné bezpečnostné opatrenia,” vysvetlila hovorkyňa Onufer.

Na snímke hasiči a polícia zasahujú na mieste činu kde zhorela budova s kaviarnou Roland café na Hlavnom námestí. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz.

Vallo tomu nerozumie

Novozvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo sa na sociálnej sieti Facebook zamýšľal nad tým ako vôbec mohlo dôjsť k takémuto nešťastiu. ,,Vôbec nerozumiem, ako môže na Vianočných trhoch fungovať stánok, ktorý “nebol súčasťou vianočných trhov hlavného mesta, s mestom nemali majitelia stánku podpísanú nájomnú zmluvu a ani mesto nepožiadali o zaujatie verejného priestranstva,“ píše na Facebooku. V hlave má tiež víziu budúcoročných vianočných trhov. ,,Mojou snahou bude, aby ponúkali naozaj najlepšiu gastronómiu v danom segmente, aby boli zero waste, aby spoluvytvárali vianočnú atmosféru v meste a nestávali sa miestom, ktoré po zlej skúsenosti budú Bratislavčania aj návštevníci mesta obchádzať,” uviedol na svojom profile.

Zdroj: FB Matúš Vallo má rád Bratislavu

Interiér kultovej kaviarne Roland ľahol popolom

Palác Uhorskej banky alebo palác Roland bol vybudovaný v roku 1911. Svojho času v ňom bývala aj uhorská kráľovná Mária Habsburská. Tento objekt je dnes národnou kultúrnou pamiatkou. Svetoznáma kaviareň Roland na Hlavnom námestí v Bratislave tu bola pre svojich zákazníkov viac ako 70 rokov. Počas svojej dlhoročnej tradície si získala srdcia domácich, ale aj zahraničných turistov. V roku 2006 poctila kaviareň svojou návštevou aj súčasná nemecká kancelárka Angela Merkelová. Počas oficiálnej návštevy Slovenska ju sprevádzal vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda. Požiar však zničil takmer celý interiér kaviarne. Znehodnotil unikátne výtvory ako napríklad repliku šachového automatu od bratislavského vynálezcu Jána Wolfganga Kempelena či pôvodný bankový trezor. Majiteľ vyčíslil škodu na 200 – tisíc eur. Informácie o tom kedy a či bude kaviareň opäť sprádzkovaná, ešte nie sú známe.

Galéria
Zdevastovaná kaviareň Roland po uhasení požiaru. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Majiteľ vyčíslil škodu na 200 – tisíc eur. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Na snímke zhoretá budova s kaviarňou Roland café na Hlavnom námestí. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz.
Pri výbuchu zasahovalo 25 príslušníkov HaZZ so siedmimi kusmi hasičskej techniky. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Námestie a budovy v bezprostrednej blízkosti museli evakuovať. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz.
11.mája 2006 nemecká kancelárka Angela Merkelová spolu s vtedajším premiérom Mikulášom Dzurindom navštívili kaviareň Roland. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Od roku 1999 vítal návštevníkov kaviarne Roland “šachový automat” Turek od bratislavského vynálezcu Wolfganga von Kempelena. Zdroj: TASR / Pavol Funtál
navigate_before
navigate_next