Regióny Bratislava

Majú celoslovenské prvenstvo! Bratislavské mestské lesy sa oficiálne zaradili do zóny bez pesticídov

zdroj: TASR / Štefan Puškáš

BRATISLAVA – Mestské lesy v Bratislave sa dnes oficiálne zaradili do Zóny bez pesticídov. Občianske združenie Zóny bez pesticídov umožňuje mestám a inštitúciám zapojiť sa aktívne do procesu znižovania chemických zásahov pri údržbe zelene a komunikácií. Založením zón bez pesticídov sa mesto alebo inštitúcia zaväzuje k upusteniu od používania chemických postrekov a umelých hnojív na pozemkoch, ktoré obhospodarujú. Bratislavské lesy sú prvými lesmi zaradenými do tejto zóny v celoslovenskom meradle. Chemické postreky v bratislavských lesoch nepoužívajú už dlhodobo, dnes sa však rozhodli potvrdiť to aj formálne. Informoval o tom dnes v tlačovej správe Marek Páva z Mestských lesov v Bratislave.

 

“Mestské lesy v Bratislave sú priestorom najmä pre nerušený a zdravý oddych obyvateľov mesta. I preto sme sa rozhodli pokračovať v tradícii nepoužívania pesticídov v bratislavských lesoch. Aby sme tento náš záväzok spečatili, Mestské lesy v Bratislave sa dnes ako prvé lesy na Slovensku stali súčasťou Zóny bez pesticídov a verejne deklarujeme, že pesticídy na našom území nepoužívame a používať nebudeme,“ uviedol riaditeľ organizácie Mestské lesy v Bratislave Matej Dobšovič s tým, že pre tento krok sa rozhodli aj z dôvodu, že obyvatelia vnímajú používanie pesticídov v slovenských lesoch negatívne.

Ako príklad medializovaných pesticídových zákrokov spomenul postreky proti mníške veľkohlavej, postreky cypermetrínom proti lykožrútovi či použitie glyfosfátu proti invazívnym drevinám. “Tieto postreky smerujú zväčša k maximálnej produkcii drevnej hmoty, a to aj za cenu závažných zásahov do ekosystému, nehovoriac o zdravotných rizikách pre obyvateľstvo,” vysvetlil Dobšovič a dodal, že postreky negatívne vplývajú aj na kvalitu lesných plodov, včely či vtáctvo. Mestské lesy Bratislava spravujú vyše tritisíc hektárov lesa, ktoré sú vo vlastníctve hlavného mesta. Patria sem miesta ako Partizánska lúka, Železná studnička, Kačín, Kamzík či Horáreň Krasňany.