Regióny Bratislava Prešov Košice Top

Majú toho dosť. Zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov ohlásili štrajkovú pohotovosť

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov, ktoré prevádzkujú mestskú hromadnú dopravu (MHD) v mestách Bratislava, Košice a Prešov, vstupujú v utorok (23. 3.) do štrajkovej pohotovosti. Chcú tak vyjadriť nesúhlas s tým, že štát doteraz finančne nepomohol ich podnikom s výpadkom príjmov spôsobeným pandémiou nového koronavírusu a hrozí rušenie liniek i prepúšťanie. Pre TASR to oznámili zástupcovia zamestnancov s tým, že štrajková pohotovosť sa cestujúcich MHD nedotkne, má byť však viditeľná, a to napríklad označením na vozidlách.

 

Prevádzkovatelia MHD v mestách Bratislava, Košice, Prešov a Žilina vo februári upozornili, že situácia vo verejnej doprave je po januári kritická a bez pomoci od štátu môže prísť k rušeniu liniek a k prepúšťaniu. Výpadok tržieb v dôsledku koronakrízy označili za enormný. Zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov na Slovensku zároveň začiatkom marca zverejnili vyhlásenie, kde varujú pred štrajkovou pohotovosťou. Štát žiadajú, aby v plnom rozsahu finančne pomohol ich podnikom a kompenzoval výpadok príjmov spôsobený pandémiou.

Napríklad Dopravný podnik Bratislava eviduje pre koronakrízu výpadok tržieb na úrovni vyše 23 miliónov eur. To podľa dopravcu negatívne ovplyvňuje aj rozvoj MHD v hlavnom meste.

Ministerstvo dopravy v posledných týždňoch opakovane reagovalo, že nemôže pomôcť dopravným podnikom na Slovensku kompenzovať výpadok ich príjmov. “Ide o dopravné podniky mesta, kde ministerstvo dopravy nemá žiadne akcie/podiel, preto nemá zákonnú možnosť ani vyčlenené finančné prostriedky na priamu pomoc prevádzkovateľom MHD,” uviedol pre TASR hovorca ministerstva Ivan Rudolf.

V hre sú aj pracovné miesta

V bratislavskej MHD už aktuálne nepremáva šesť liniek s menším dopytom cestujúcich a v prípade, ak štát nedorieši finančnú kompenzáciu, môžu byť podľa DPB obmedzené aj ďalšie linky. “Zároveň sa môžu oneskoriť niektoré rozšírenia liniek MHD, ako napríklad predĺženie trasy linky 66 do rozvíjajúcej sa východnej časti Mlynských Nív, ktoré bolo odložené na neurčito. V hre sú aj pracovné miesta,” upozornil bratislavský mestský dopravca. V DPB pracuje cez 2800 ľudí v nepretržitej prevádzke, denne vypraví 100 pravidelných denných či nočných liniek a odvezie 300-tisíc obyvateľov a návštevníkov Bratislavy.

DPB preto rešpektuje krok zástupcov zamestnancov dopravných podnikov z Bratislavy, Košíc a Prešova, ktorí sa rozhodli od utorka (23. 3.) vyhlásiť štrajkovú pohotovosť. “Rozumiem aktivite zástupcov zamestnancov zameranej na získanie podpory pre MHD v najväčších slovenských mestách. O pripravovanej aktivite nás vopred informovali a viedli sme na túto tému konštruktívnu diskusiu. Ani my nepoľavujeme v snahe zachovať kvalitnú MHD a pracovné miesta, absolvovali sme niekoľko stretnutí na rôznych ministerstvách, ďalšie máme naplánované a veríme, že dopravné podniky z Bratislavy, Košíc, Prešova a Žiliny dostanú od štátu potrebnú pomoc,” povedal šéf DPB Martin Rybanský.