Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

Máme za sebou najkratšiu noc roka a najdlhší deň. Letný slnovrat bol rekordný na severe Slovenska

Začína sa astronomické leto: Mali sme najkratšiu noc v roku. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Málo tmy a veľa svetla. Podmienky, ktoré vyhovujú asi každému. Slovensko má za sebou astronomické leto, pritom je zaujímavé, že najdlhší deň mali paradoxne na severe Slovenska.

 

Ako informuje imeteo.sk meteorologické leto začalo 1. júna, astronomické leto začína o približne tri týždne neskôr. 21.júna bol oficiálne prvý letný deň, pričom v tento deň nastáva letný slnovrat. “Letný slnovrat nastal v tomto roku 21. júna presne o 11.13 hod. hod. Severný pól Zeme je v tento okamih maximálne naklonený k Slnku, ktorého svit dopadá kolmo na obratník Raka. Je to prvý deň leta na severnej pologuli a prvý deň zimy na južnej pologuli,” konštatuje imeteo.sk. Letný slnovrat sa vyznačuje najdlhším dňom v roku a dĺžka dní sa mení v závislosti od lokality.

 

Začína sa astronomické leto: Mali sme najkratšiu noc v roku. Zdroj: archív zoznam.sk

“Čím ideme severnejšie od rovníka, tým je čas slnečného svitu dlhší, na južnej pologuli je to naopak, čiže platí, že čím je dané mesto severnejšie, tým je dlhší čas slnečného svitu. V našom hlavne meste dnes napríklad vyšlo slnko o 4.51 hod. a zapadne o 20.55 hod. Jasný deň (slnko nad obzorom) tak bude dlhý 16 hodín a 4 minúty. V Košiciach však bude dnes o tri minúty dlhší jasný deň než v Bratislave. Vo východnej metropole dnes vyšlo slnko skôr, a to o 4.31 hod., a zapadne o 20.41. Jasný deň bude trvať spolu 16 hodín a 9 minút. Najdlhší deň v rámci Slovenska tak bude na severe nášho územia. Napríklad v Poprade nastal východ slnka o 4.34 hod. a západ nastane o 20.47 hod, čiže slnko nad obzorom sa dnes bude nachádzať 16 hodín a 12 minút,” dodáva imeteo.sk. Od ďalších dní sa budú dni za vidna postupne skracovať až do jesennej rovnodennosti, kedy sa dĺžka medzi dňom a nocou vyrovná.