Máte sedavé zamestnanie? Potom by ste sa mali hýbať každú hodinu, či ste v práci alebo doma

BRATISLAVA – Sedavý životný štýl zvyšuje riziko predčasného úmrtia. Môže prispieť k zhoršeniu kvality zdravia a rozvoju chronických ochorení. Pri sedavom zamestnaní sa okrem iného odporúča rozhýbať sa aspoň raz za hodinu. Upozornil na to odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva.

 

„Na sedavom spôsobe života sa podieľajú všetky aktivity, ktoré počas dňa vykonávame v sede alebo pri ležaní, napríklad sedenie v kancelárii, v škole, doma, šoférovanie, jedenie, sledovanie televízie, hranie videohier, používanie počítača, čítanie,“ ozrejmil. Pri sedavom životnom štýle treba skrátiť čas strávený sedením, prerušiť dlhé obdobia sedavého času fyzickou aktivitou a viac sa pohybovať. Pomerne vysoký energetický výdaj možno podľa odboru dosiahnuť chôdzou. „Je ideálna pre všetky vekové kategórie, aj pre ľudí, ktorí nešportovali. Nezaťažuje nadmerne kĺby, vhodná je aj pre ľudí s nadváhou,“ priblížil.

Pri sedavom zamestnaní by sa malo sedenie prerušiť aspoň raz za hodinu, ideálne každých 20 minút. „Choďte si po pohár vody alebo si urobte párminútovú prechádzku po budove,“ uviedol odbor. Odporúča tiež státie pri telefonovaní či chodenie po schodoch namiesto použitia výťahu. Odbor tiež radí, aby zamestnanci, ktorí využívajú mestskú hromadnú dopravu, vystúpili o zastávku skôr a prešli sa. „Na ceste do práce v doprave radšej stojte ako seďte,“ doplnil. Pri preprave autom odporúča zaparkovať ďalej od zamestnania.

 

 

 

 

 

 

Viac o téme: cvičenie sedavé zamestanie, fyzická aktivita, kancelária, pohyb, relax, sedenie, šoférovanie, Sport, televízia, zdravie

Súvisiace články